Podlaska kurator Beata Pietruszka przypomniała, że w pierwszym tygodniu września w szkołach zostanie przeprowadzona akcja informacyjna dotycząca szczepień. Odbędą się lekcje o zdrowiu oraz spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym.
Natomiast w drugim tygodniu zostaną zebrane deklaracje rodziców, tak by w trzecim tygodniu września mogły ruszyć szczepienia uczniów.
- Nasze wspólne działania pozwolą ograniczyć ryzyko szerzenia się wirusa, a zarazem zapewnią bezpieczny pobyt w przedszkolach, szkołach i placówkach - podkreśliła Beata Pietruszka.
Uczestniczący w spotkaniu Dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Maciej Bogdan Olesiński przekazał podstawowe informacje dotyczące planowanej akcji szczepień uczniów. Poinformował, że w chwili obecnej w województwie podlaskim funkcjonuje 305 punktów szczepień, ale jak zauważył, liczba ta codziennie ulega zmianie, gdyż rejestrowane są nowe punkty.
Narada była również poświęcona założeniom nadzoru pedagogicznego w roku szkolnym 2021/2022 oraz wnioskom i rekomendacją wynikającym z roku poprzedniego. Wicekurator Barbara Buraczewska omówiła kierunki polityki oświatowej państwa określone na nowy rok szkolny. Zwróciła uwagę dyrektorom szkół m.in. na potrzebę modyfikacji szkolnych programów wychowawczo-profilaktycznych o treści związane z przeciwdziałaniem COVID-19 i profilaktyką zakaźną.
Przypominamy, już od 7 czerwca rodzice mogą cały czas rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Wcześniej została uruchomiona rejestracja dla uczniów w wieku 16 i 17 lat. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. Natomiast po zakończeniu wakacji szczepienia będą mogły być realizowane w trybie mobilnym na terenie placówek oświatowych.
"Szczepionka to najlepszy sposób na przerwanie transmisji wirusa, a tym samym na powrót do życia, które znamy sprzed okresu pandemii. Zaszczepienie się jak największej liczby osób zwiększa szansę na trwały powrót do stacjonarnych zajęć w szkołach, placówkach i na uczelniach, wydarzeń kulturalnych czy spotkań rodzinnych i towarzyskich. Dzięki szczepionce możemy chronić nie tylko nas samych, ale także naszych najbliższych. Szczepionka wyzwala w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19. Szczepionka jest darmowa i dobrowolna" - przekazuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl