Powołano Sieć Otwartych Innowacji Województwa Podlaskiego. W jakim celu?

2023.11.14 18:14
Podczas konferencji Advanced hybrid lightweight materials and technologies for global circular economy w Politechnice Białostockiej powołano do życia Sieć Otwartych Innowacji Województwa Podlaskiego. Czym się będzie zajmować?
Powołano Sieć Otwartych Innowacji Województwa Podlaskiego. W jakim celu?
Fot: PB

Na Politechnice Białostockiej odbyła się trzydniowa konferencja "Advanced hybrid lightweight materials and technologies for global circular economy", która była poświęcona materiałom hybrydowym, kompozytowym, konstrukcjom lekkim oraz gospodarce obiegu zamkniętego. Podczas tego wydarzenia została powołana Sieć Otwartych Innowacji Województwa Podlaskiego. Ma to być nowy etap współpracy między największą uczelnią techniczną w regionie, zarządem województwa, oraz przedstawicielami przemysłu z całego świata.

Jakie działania będzie podejmowała Sieć Otwartych Innowacji Województwa Podlaskiego?

Sieć Otwartych Innowacji Województwa Podlaskiego będzie miała na celu m.in. podnosić świadomość odnośnie nowych trendów i działać na rzecz promocji osiągnięć podlaskich uczelni i firm. 

- Utworzenie Sieci Otwartych Innowacji Województwa Podlaskiego jest sformalizowaniem naszej wieloletniej współpracy – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. - Ustabilizowanie i wzmocnienie współpracy oraz zaangażowania kolejnych partnerów jest wspaniałym krokiem w kierunku uformowania długotrwałych systemowych ram współpracy Politechniki Białostockiej z licznymi partnerami przemysłowymi i partnerami zagranicznymi. To jak realizacja idei Triple albo Quadruple Helix. 

Dzięki sformalizowanej współpracy, która de facto istnieje już od wielu lat, możliwe będzie podjęcie wielu dodatkowych działań. W planach jest teraz przygotowanie projektów w ramach Horyzontu Europa. Co to takiego? Jest to największy program w Europie, który dotyczy badań naukowych i innowacji. 

- Zawsze włączamy się w tego typu przedsięwzięcia, które mają nas rozwijać i powodować, że nasza wiedza rośnie jako regionu i wszystkich instytucji takich jak uczelnie - choćby Politechniki Białostockiej – podkreśla dr Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego. – Chodzi o to, żeby wspierać się logistycznie i finansowo, bo to pozwala na korzystanie ze środków europejskich, a my jako samorząd mamy też możliwość uruchomienia środków z budżetu województwa. Politechnika Białostocka ma z kolei duży potencjał i rozległe kontakty. Na tym to właśnie polega: mamy się uzupełniać. 

Podlaskie władze oraz przedstawiciele Politechniki Białostockiej wierzą, że utworzenie Sieci Otwartych Innowacji Województwa Podlaskiego pozwoli przyciągnąć do naszego regionu inwestorów oraz nawiązać ciekawe, zagraniczne współprace. 

Ta konferencja jest dla nas niezwykle istotna, ponieważ wpisuje się w to, czym zajmuje się Biuro Obsługi Inwestorów i Promocji Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego – mówi dr Mariusz Dąbrowski, Dyrektor Biura.  - Chcemy umiędzynarodawiać województwo zarówno, jeśli chodzi o biznes, ale również pod względem nauki.  Wspieramy Podlaskie uczelnie, żeby mogły się pokazać w Europie.

Konferencja była ważna nie tylko dla Politechniki Białostockiej, ale i całego regionu

Konferencję zorganizowała Politechnika Białostocka przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego jako Partnera Strategicznego z udziałem trzech klastrów kluczowych – Polskiego Klastra Budowlanego, Evoluma Klastra Przemysłowego i Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych przy wsparciu Fundacji na Rzecz Rozwoju Politechniki Białostockiej. 

- Celem konferencji jest sprzężenie biznesu i nauki, umożliwienie naukowcom zapoznania się z firmami działającymi w Podlaskiem, ale też w Polsce i za granicą –_ informuje dr hab. inż. Izabela Zgłobicka, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego konferencji. – Przyjechali do nas goście z Niemiec, Estonii, Grecji, Litwy, Łotwy i Szwecji. Chcemy poznać możliwość prowadzenia wspólnych badań i działań komercjalizujących wyniki prac naukowców.

- Przedsiębiorcy z klastra budowlanego współpracują z Politechniką Białostocką na bieżąco w różnych projektach badawczo-rozwojowych chęć - dodaje Mariusz Wasilewski, Dyrektor Polskiego Klastra Budowlanego. - Jednak jeszcze nie wszyscy dokładnie wiedzą z jakiej pomocy Politechniki Białostockiej mogą korzystać na co dzień. Ta konferencja służy łączeniu biznesu z nauką. Mam nadzieję, że te dwa dni pokażą przedsiębiorcom, że można, że nie jest to takie
drogie, wystarczy tylko chcieć.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1852 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39