Akcje wyjazdowe
Warunki drogowe nie są najlepsze, więc dochodzi do wielu wypadków. To z kolei przekłada się na zwiększone zapotrzebowanie na krew. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku niemal każdego dnia organizuje wyjazdowe akcje pobierania krwi.
W najbliższym czasie ambulans będzie stacjonował w stolicy Podlasia (sobota 26 stycznia, Auchan przy ul. Produkcyjnej, w godz. 10.00-16.00). Krwiobus stanie też w Szczuczynie (piątek 1 lutego, przy urzędzie miejskim, w godz. 9.00-12.30). Z kolei na początku lutego ambulans pojawi się jeszcze w Wyszonkach Kościelnych, Nowych Piekutach, Choroszczy, Dąbrowie Białostockiej oraz Zambrowie.
Dokładny harmonogram, gdzie w danym dniu będzie prowadzona akcja pobierania krwi, możemy znaleźć na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku.
Aktualne zapotrzebowanie
Obecnie potrzebne są grupy krwi: 0 Rh-, 0 Rh+, A Rh-, A Rh+, B Rh-, B Rh+ oraz AB Rh-. Jedynie z grupą AB Rh+ nie ma problemów, Centrum zgromadziło odpowiedni jej zapas.
Krew oddać może zdrowa osoba między 18. a 65. rokiem życia, ważąca co najmniej 50 kg. Kobiety mogą oddawać krew 4 razy w roku, a mężczyźni - 6 razy, jednak nie częściej niż co 8 tygodni. Idealny dawca to ktoś z krwią 0-, ponieważ taką grupę można przekazać poprzez transfuzję każdemu organizmowi.
Po zakończeniu oddawania krwi dawca powinien pozostać co najmniej kilka minut w pozycji półleżącej, a następnie siedzącej. W trakcie i po zakończeniu donacji każda osoba znajduje się pod opieką przeszkolonego personelu medycznego, który określa, czy stan ogólny donatora krwi pozwala na opuszczenie ambulansu. Na podsumowanie przekazywany jest poczęstunek.
Dar serca, ale i korzyści
Warto pamiętać, że regularne oddawanie krwi to dobra okazja dla dawców, by zadbać o własne zdrowie, gdyż przed każdą kwalifikacją przechodzą oni szczegółowe badania lekarskie. Poza tym osobie, która została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi i oddała ją bezpłatnie, przysługuje tytuł "Honorowy Dawca Krwi" oraz możliwość uzyskania legitymacji HDK.
Z kolei bycie honorowym dawcą upoważnia do zwolnienia od pracy w dniu oddania krwi i na czas okresowego badania lekarskiego z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, zniżek na medykamenty znajdujące się na liście leków refundowanych oraz bezpłatny ich przydział. Takiej osobie przysługują także leki krwiotwórcze (wg listy ogłaszanej w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia) oraz uprawnienia do korzystania poza kolejnością ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej, a także usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach. Poza tym oddając honorowo krew, można również zapisać się w rejestrze dawców szpiku.
Całkowita objętość krwi krążącej w ludzkim organizmie dorosłego człowieka wynosi ok. 5 litrów, czyli ok. 8% masy ciała. Za pośrednictwem krwi dostarczane są wszystkim komórkom ustroju substancje odżywcze i tlen, a zabierane produkty przemiany materii i dwutlenek węgla. Krew rozprowadza również szereg hormonów i odgrywa ważną rolę w powstawaniu i utrzymaniu odporności.
dorota.marianska@bialystokonline.pl