Instrument do Opery i Filharmonii Podlaskiej przywieźli specjalnie kolekcjonerzy z Częstochowy: małżeństwo Roman Kryst i Grażyna Łoś. Pan Roman od lat jest wielkim miłośników akordeonów i starych instrumentów i wspólnie z żoną nie tylko od lat je zbierają, ale i udostępniają widzom. Dla nich każdy instrument ma duszę i wspaniałą historię do opowiedzenia, co często jest zbieżne z historią polskiej kultury ludowej i tradycyjnej muzyki. Roman Kryst jest też muzykiem, dlatego spotkanie z tym małżeństwem to zawsze wspólne zwiedzanie, ale też śpiewy i gra. Warsztaty z właścicielami kolekcji to po prostu wielkie święto muzyki.
W Białymstoku będzie można zobaczyć kolekcję około dwustu instrumentów, wśród nich: helikon bass, sakshorn, cytry, fanfara, trąbki, banja, klarnet, flet, tamburyn, werbel, mandolina, bałałajka, gitara, gęśle, skrzypce, fisharmonie, organy, fisharmonia kostkowa, harmonia pedałowa. Najstarsza w kolekcji, ale i najmniejsza jest diatoniczna harmonia firmy Siegesperle z 1885 roku, bandoneon, heligonka. Kolekcja obejmuje też około 75 sztuk harmonii, akordeonów (większych, mniejszych).
Właściciele kolekcji będą też zdradzać zwiedzającym tajniki renowacji takich instrumentów. Mają w tym niezwykłą wprawę – duża część ich zbiorów była skazana na zagładę, dopóki oni ich nie odnaleźli i nie przywrócili do muzycznego życia. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Wystawa będzie czynna do końca lutego 2013r.
Posłuszny piksel
To efekt pracy trzech ambitnych eksperymentatorów z Polski i Białorusi. To także pole dla eksperymentów dla dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy na chwilę mogą stać się reżyserem pixeli i posłuchać niezwykłych brzmień współczesnej muzyki. I dowiedzieć się, ile można zdziałać przy pomocy ruchu.
Instalacja to wspólne dzieło artysty z Białorusi - Aliaksandra Tsurki - kompozytora, reżysera dźwięku, producenta muzycznego, Macieja Niewińskiego – absolwent wydziału Automatyki i Robotyki oraz Architektury Politechniki Białostockiej, współzałożyciela inicjatyw Weglowa.pl, Podwórkowy Dom Kultury, fascynat sztuk audio-wizualnych oraz Marka Włodzimirowa - twórcy krótkich niezależnych filmów dokumentalnych i fabularnych, filmów 3D, reklamówek, filmów promocyjnych, animacji i wizualizacji, związany z akcją Filmowe Podlasie Atakuje!, współzałożyciel Stowarzyszenia Edukacji Filmowej, a także pasjonat mediów wizualnych i ich eksperymentalnego wykorzystania.
Instalacja współfinansowana ze środków Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ w ramach konkursu "Wspólne działania polsko-białoruskie 2012".
Szczegóły: Posłuszny piksel
magda.g@bialystokonline.pl