By upamiętnić 100-lecie wyzwolenia, które Choroszcz świętuje jeszcze do 19 lutego zostanie posadzonych dokładnie 100 drzew. Miejsca ich nasadzeń są uzgadniane z wieloma stronami: Gminą Choroszcz – jako właścicielem terenów, instytucjonalnymi zarządcami obszarów (np. szkołami, spółdzielnią mieszkaniową, ZECWiK w Choroszczy), architektem krajobrazu, a także z mieszkańcami.
Wybrane rośliny lub całe aleje będą opatrzone pamiątkowymi tabliczkami z notką historyczną i nazwą drzewa. Do nasadzeń zostaną wybrane drzewa liściaste, typowe dla polskiego biotypu.
Choroski magistrat podkreśla, że projekt ma wymiar nie tylko symboliczny, ale i ekologiczny. Drzewa bowiem nawilżają i filtrują powietrze, produkują tlen, czy ułatwiają retencjonowanie wody. Mają zbawienny wpływ na zdrowie – także psychiczne, bo uspokajają i pomagają w wyciszeniu, a kontakt z nimi obniża poziom stresu. Miejską faunę wzbogacają o miejsca życia ptaków, wiewiórek czy pszczół.
Projekt "100 drzew na 100-lecie niepodległości Choroszczy" został zgłoszony do realizacji przez Monikę Tekielską-Chmielewską w ramach budżetu obywatelskiego 2020. Jego szacunkowy koszt to ok. 67 500 zł.
Teraz burmistrz miasta Robert Wardziński wraz z wnioskodawczynią zapraszają na spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące projektu. W jego trakcie będą przedstawione i skonsultowane z mieszkańcami proponowane lokalizacje umiejscowienia drzew. Spotkanie ma być też okazją do tego, aby wymienić się proekologicznymi pomysłami na rozwój Choroszczy.
Spotkanie odbędzie się we wtorek 18 lutego o godz. 17.00 w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy.
ewelina.s@bialystokonline.pl