Poruszenia 2014

dodane dnia: 2014-03-18 przez: dorotaj
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2014-03-27
Białostocki Ośrodek Kultury i Polskie Stowarzyszenie Psychoterapii Tańcem i Ruchem zapraszają na pokaz filmów w ramach Otwartych Spotkań z Psychoterapią Tańcem i Ruchem "PORUSZENIA 2014"

Poruszenia to cykliczna impreza organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Psychoterapii Tańcem i Ruchem, od trzech lat organizowana w kilku miastach Polski (m.in. Warszawie, Poznaniu i Krakowie). W tym roku po raz pierwszy odbędzie się również w Białymstoku. Cel Poruszeń to promowanie wiedzy na temat psychoterapii tańcem i ruchem oraz stworzenie możliwości jej doświadczenia. Uczestnicy mogą samodzielnie przekonać się, jak ruch, taniec i uważność na własne ciało mogą sprzyjać samorozwojowi oraz pracy z różnymi trudnościami.
W ramach Poruszeń w Białymstoku odbędą się warsztaty rozwojowe dla dorosłych i dzieci, bezpłatne konsultacje do terapii, pokazy filmów i dyskusje.

Zapraszamy na stronę www.poruszenia.weebly.com

"Słuchając głosu ciała" (10')
Film, wsparty finansowo przez Instytut Tańca i Muzyki, powstał dzięki pracy Członków i Członkiń Polskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Tańcem i Ruchem oraz osób, które swoim wizerunkiem i doświadczeniem wsparły promowanie tej metody psychoterapii. Cel filmu to przedstawienie podstawowych założeń, jakimi kieruje się psychoterapia tańcem i ruchem jako metoda psychoterapeutyczna oraz zainicjowanie dyskusji na temat jej zastosowań. W filmie pojawiają się pacjenci, współpracownicy, pracodawcy psychoterapeutów, a także sami członkowie stowarzyszenia, którzy dzielą się doświadczeniami i wiedzą na temat tej metody psychoterapii. Metoda ta wykorzystuje dotyk jako jedno z narzędzi budowania relacji terapeutycznej. Dotyk jest istotną kwestią etyczną, narzędziem pracy i komunikacji, z którego należy korzystać w sposób uważny. Osoby występujące w filmie posiadają doświadczenie w tej metodzie pracy, więc pojawiający się dotyk jest w tym wypadku naturalny i bezpieczny. Zdarza się jednak, że dotyku nie stosuje się podczas sesji psychoterapii tańcem i ruchem. Zależy to od wielu czynników, ale przede wszystkim od woli klienta/pacjenta.
Koncepcja i koordynacja: Aleksandra Rayska, scenariusz i koordynacja produkcji: Aleksandra Capiga–Łochowicz, Marta Kawczyńska, Katarzyna Maja Molska, Aleksandra Rayska, zdjęcia i montaż: Piotr Sajkowski, muzyka: Krzysztof Łochowcz, edycja audio: Jakub Szydło.

"Breath Made Visible" (82')
Uznawana za prekursorkę ruchu hipisowskiego, Anna Halprin, w swojej pracy odwoływała się przede wszystkim do źródeł tańca i jego pierwotnej aktywności witalnej. Interesowały ją struktura i dynamika ruchu, który mogła potem wykorzystać jako materiał choreograficzny. Taniec był dla niej celem samym w sobie, odrzucała przekonanie, że mogą zajmować się nim tylko profesjonaliści.
Pod koniec lat 40. XX wieku przeniosła się z Nowego Jorku – centrum tańca współczesnego – do San Francisco, gdzie działały jedynie trzy niewielkie zespoły taneczne. W 1955 roku założyła San Francisco Dancers’ Workshop, które stało się ważnym ośrodkiem edukacyjnym, przyciągającym takich artystów jak Trisha Brown, Yvonne Rainer czy John Cage. Źródłem inspiracji był dla niej Bauhaus i jego idea zaangażowania w proces (współ)tworzenia różnych mediów artystycznych. Do współpracy zapraszała artystów zajmujących się rozmaitymi dziedzinami sztuki. W ten sposób narodziły się scory/recepty (ang. scores).

Godzina: 18.30

Wstęp wolny!




Miejsce imprezy
ul. Legionowa 5
15-281 Białystok

1734 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39