- To był szok, który nauczył nas, że świat może wywrócić się do góry nogami w ciągu jednej chwili. Życie jest kruche. System jest kruchy. To poczucie stale mi towarzyszy - mówi reżyserka "Aidy" Jasmila Žbanić.
Film jest nominowany do Oscara, pokazano go także w Konkursie Festiwalu w Wenecji.
Masakra w Srebrenicy to masowe egzekucje wykonane na około 8373 muzułmańskich mężczyznach i chłopcach przez paramilitarne oddziały Serbów bośniackich w dniach od 12 lipca do 16 lipca 1995 r. w czasie wojny w Bośni, w okolicach miasta Srebrenica.
Ukazana w filmie "Aida" wojna jest inna, bo widziana oczami kobiet: reżyserki i jej tytułowej bohaterki, tłumaczki, desperacko próbującej nazwać i powstrzymać wydarzenia, których grozy nikt nie chce przyjąć do wiadomości.
Aida (warta wszystkich nagród, wybitna kreacja Jasny Đuričić) pracuje w bazie ONZ, wokół której gromadzą się tysiące cywilów. Szukając w tłumie męża i synów, wierzy, że uda jej się kogoś przekonać, komuś wytłumaczyć, wybłagać jeden podpis, wynegocjować życie. Ta wstrząsająca, chwytająca za gardło, do głębi poruszająca opowieść o samotności ofiary zbiera rewelacyjne recenzje i rozpala emocje widzów.
Opowieść Žbanić ma tak ogromną siłę również dlatego, że okazuje się do szpiku kości współczesna. Jej scenariusz, w którym główną rolę odgrywa bezradność ofiar, cynizm sprawców, słabość instytucji i obojętność świata, powtarza się coraz częściej, coraz intensywniej wszyscy odczuwamy głód solidarności.
Warto dodać, że znaczący wkład w koprodukowaną przez kilka państw "Aidę" mają także polscy członkowie ekipy: muzykę skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz ("Szarlatan", "Obywatel Jones"), zmontował ją Jarosław Kamiński ("Zimna wojna", "Śniegu już nigdy nie będzie"), nad kostiumami pracowała Małgorzata Karpiuk ("Ślepnąc od świateł"), a polską producentką "Aidy" jest Ewa Puszczyńska, która stoi m.in. za oscarowymi sukcesami "Idy" i "Zimnej wojny".
Gościem spotkania (online) będzie Wiola Rebecka – psychoanalityk IPA Women’s Institute Therapy Center NYC, board member of Women Chapter International wspolpracownik Kosovo Rehabilitation Center Torture Victims, autorka ksiazki "Rape: A History of Shame, diary of the survivors".
Spotkanie poprowadzi Iza Trybus – psychoterapeutka psychoanalityczna Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej.
Ideą cyklu "W głębi" jest przybliżenie widzom założeń myślenia psychoanalitycznego i zachęcenie do odkrywania go w obszarze sztuki jaką jest film. Poprzez udział prelegentów z różnych dziedzin i dyskusje, można przyjrzeć się filmowi nie tylko jako dziełu, ale także można dokonać analizy ukrytych w nim głębi, znaczeń i zależności.
Cykl Psychoanalitycznych Spotkań Filmowych "W głębi" to wynik współpracy działającego przy Białostockim Ośrodku Kultury DKF-u "GAG" z Izabelą Trybus i Sebastianem Kiercelem, psychoterapeutami pracującymi w nurcie psychoanalitycznym. Spotkanie odbywa się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej.
SZCZEGÓŁY I BILETY
anna.kulikowska@bialystokonline.pl