Wiosną ubiegłego roku ekipa festiwalu Up To Date postanowiła zmienić coś w Białymstoku. Po miesiącach pracy i przy wsparciu lokalnych firm i samorządu, fasadę UDSK ozdobił nowy mural, na którym pojawiły się ilustracje Anny Detner: Doktor Miś, Pszczółka, Krokodyl, Świnka, Lis, Hipopotam i Żabka. Miś zamiast słoneczka. Nowy mural na ścianie UDSK.
Każde z ukazanych zwierząt cierpi z powodu jakiejś choroby. Mural powstał w ramach akcji #dontworrybeyourself i miał zwrócić uwagę na to, że już od najmłodszych lat w umyśle dzieci mogą pojawić się trudne doświadczenia związane ze szpitalem: rozłąka z rodzicami, wielomiesięczne terapie, operacje czy przyjmowanie leków.
Jednak akcja miała swój ciąg dalszy. Postanowiono pójść dalej i ożywić zwierzęta. Siedmiu autorów i autorek przyjęło zaproszenie festiwalu Up To Date i napisało bajki o każdym z nich. Każda porusza inny temat związany z pobytem w szpitalu. Marika Krajniewska, Tomasz Samojlik, Maciej Lasota, Barbara Supeł, Agnieszka Suchowierska, Celina Zubrycka i Malika Tomkiel napisali opowiadania ukazujące zupełnie inne oblicze szpitala. Poszukiwali odpowiedzi na pytania: Czy cierpiąca na raka Świnka może być szczęśliwa i zostać piratką? Kto powiedział, że jeżdżący na wózku Lisek nie będzie superwyścigówką? Czy kroplówka może zabierać w podróż do świata marzeń?
Siedem wyjątkowych historii, a w każdej nad losem zwierzęcych pacjentów czuwa Doktor Miś i Pielęgniarka Sowa. Do opublikowanych do tej pory bajek o Pszczole, Hipopotamie i Śwince dołączą cztery kolejne: Miś, Lisek, Żabka i Krokodylek.
- Niezwykle ważne jest, by o zdrowiu psychicznym i fizycznym mówić już od najmłodszych lat. Muralove Bajki Pełne Dobra mają pokazać, że nie warto się bać i należy rozmawiać na trudne tematy. To co robimy, to dopiero początek zmian, które należy zapoczątkować u siebie, w swoim domu. Dzięki bajkom dziecko może lepiej zrozumieć działanie szpitala i personelu medycznego - podkreśla Malika Tomkiel, autorka bajki o Lisku Tadziku i współkoordynatorka akcji z ramienia UTDF.
Baśniowe audiobooki traktują o problemach m.in. chemioterapii czy niepełnosprawności, oprócz czystej rozrywki, dzieci otrzymują możliwość zapoznania się z trudnymi tematami. "Muralove Bajki Pełne Dobra" to wspólny projekt festiwalu Up To Date, Wydawnictwa Papierowy Motyl oraz Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.
Muralove Bajki Pełne Dobra są dostępne TUTAJ.
anna.kulikowska@bialystokonline.pl