Grand Press Photo stanowi największy ogólnopolski konkurs fotografii prasowej. Organizują go magazyn "Press" i Fundacja Grand Press. Promuje dobrą jakościowo fotografię, a przy tym podnosi jej poziom. W jury zasiadają uznani fotografowie, a jego przewodniczącym, który ma znaczący głos w wyborze zdjęć, jest fotoreporter zagraniczny, laureat World Press Photo. W roku 2020 jury przewodniczył fotoreporter ze Szwecji – Pieter Ten Hoopen.
Zdjęcie roku
Zdjęciem roku uznano fotografię Jacka Szydłowskiego z "Dziennika Wschodniego", która przedstawia pielęgniarkę ze szpitala w Lublinie podczas dyżuru w specjalnym namiocie do segregacji pacjentów w czasie pandemii koronowirusa.
Fotoreportaże
I miejsce w kategorii "Wydarzenia" zdobył Witold Dobrowolski, który na swych fotografiach ukazał protesty w Hongkongu. II miejsce otrzymał Piotr Zwarycz za fotoreportaż o wybuchu gazu w domu w Szczyrku. W kategorii "Życie codzienne" I miejsce zostało przyznane Katarzynie Piechowicz, jej fotoreportaż powstał w jednym ze śląskich domów dla seniorów, gdzie ludzie u kresu życia są pozostawieni sam na sam ze swoją samotnością. II miejsce zdobył Tomasz Lazar za cykl zdjęć o życiu w pandemii.
W kategorii "Ludzie" I miejscem nagrodzono fotoreportaż Bartłomieja Busza o ukraińskim songwriterze Sashy Boole, który gra amerykański folk country.
Kultura i rozrywka
I miejsce w kategorii "Kultura i rozrywka" zdobyła Monika Krzyszkowska za cykl zdjęć dotyczących życia teatru poza kulisami. Spektakle wymagają pracy wielu osób, na scenie widzimy efekt ich zaangażowania, przez reportaż Krzyszkowskiej możemy zajrzeć w głąb i poznać osoby "z zaplecza" teatru. II miejsce w tej samej kategorii otrzymał Jakub Porzycki za reportaż z Lelowa, gdy ortodoksyjni Żydzi zjeżdżają raz do roku na grób swego cadyka. Wyróżnione zostały w tej kategorii zdjęcia Joanny Mrówki, które ukazują zwyczaje Wielkiego Tygodnia u Sycylijczyków.
Środowisko
W kategorii "Środowisko" I miejsce przyznano Jędrzejowi Nowickiemu za fotoreportaż o ruchu Ende Gelande, założonym przez niemieckich aktywistów ekologicznych, którzy skupiają się na próbach zatrzymania wydobycia węgla brunatnego metodą odkrywkową. Fotografie powstały na terenie największej w Europie kopalni węgla brunatnego. II miejsce zdobył również Jędrzej Nowicki za fotoreportaż o kopalni odkrywkowej w okolicach Konina. Cały region zbudował na górnictwie swoją tożsamość, a są one powoli wygaszane. Wyróżnione zostały fotografie Tomasza Padło, które ukazują Sebyan-Kyuyol, największą osadę zamieszkałą przez Ewenów. Jest to tradycyjnie koczowniczy lud zajmujący się chowem reniferów. Brak miejsc do pracy i przyszłości powoduje, że młodzi Ewenowie przenoszą się do innych miast. Ci, którzy zostali powracają do tradycyjnych zajęć przodków.
Projekt dokumentalny
W kategorii "Projekt dokumentalny" I miejsce zdobył Radosław Polak, który na swoich zdjęciach pokazuje gruzińskich mężczyzn w Dolinie Pankisi. Jest to fotograficzna opowieść o doświadczonych wojną "świętych wojownikach", którzy swoje uczucia mocno skrywają, nie rozmawiają o trudnych doświadczeniach.
II miejsce w tej samej kategorii zajął Adam Lach za fotoreportaż "Rewizje". Opowiada on o Polsce, tej mniej oczywistej i znanej. Autor zdjęć wraz z żoną wybrał się na wyprawę w poszukiwaniu odpowiedzi, co kształtuje współcześnie polską tożsamość. "Podróżowaliśmy przez polskie mity, fantazmaty, pojęcia i symbole, rewidowaliśmy przeszłość, starając się jednocześnie nie tracić z oczu dnia dzisiejszego" - możemy przeczytać.
Wyróżnienie otrzymali: Marcin Kruk za fotoreportaż "Ile dam rady przejść" - to zapis zmagania się jego żony z autoagresywną chorobą, jaką jest miopatia. W tej kategorii także wyróżniony został Piotr Tracz, którego fotografie ukazują Mariusza Kupczaka, który urodził się z mózgowym porażeniem dziecięcym, a mimo to intensywnie ćwiczy sport i zdobywa kolejne nagrody.
Young Poland
Nagrodę główną w kategorii Fotoreportaż za cykl fotografii zdobył Piotr Szewczyk. Cykl skupia się na procesie powolnego zanikania wsi, a główną bohaterką jest 14-letnia Małgosia. Wyróżniono w tej kategorii Katarzynę Ślesińską za fotografie poniemieckich wiosek w województwie opolskim, w których większość domów jest już opuszczona.
W kategorii Young Poland za zdjęcie pojedyncze nagrodę główną zdobył Adam Kurlanc. Jego fotografia ukazuje demonstrantkę wynoszoną przez oddział policji z ronda De Gaulle'a.
Fotografie jako znak naszych czasów
Wystawa jest niezwykła. Udało się zgromadzić na niej fotografie traktujące o problemach społecznych, środowiskowych, kulturowych. Oglądając fotoreportaże, czy pojedyncze zdjęcia ma się wrażenie, że poznajemy ich bohaterów i bohaterki. Osadzone są w rzeczywistości, czasem odległej, a czasem tak bliskiej. Uwrażliwiają z pewnością na śmierć, przemijanie, czyjeś choroby i trudności. Całość zapada na długo w naszą pamięć, a przez to, że utrwalona jest na fotografiach przetrwa kolejne pokolenia, stając się znakami naszych czasów.
Wystawa czynna do 17 marca w foyer kina Forum.
24@bialystokonline.pl