Portrety Branickich po konserwacji. Zyskały wyraziste barwy

2019.01.10 10:33
Do Muzeum Podlaskiego powróciły po konserwacji portrety najważniejszych osobistości w dziejach naszego miasta: Izabeli i Jana Klemensa Branickich. Efekty prac zostaną zaprezentowane podczas specjalnego spotkania.
Portrety Branickich po konserwacji. Zyskały wyraziste barwy
Fot: Muzeum Podlaskie
Portrety Branickich

Kolekcjonerski rarytas

- Wizerunki obojga Branickich pojawiają się na rynku antykwarycznym bardzo rzadko - mówiła przy okazji prezentacji obrazów Joanna Tomalska-Więcek, kierownik Działu Sztuki Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. - W zbiorach Muzeum Podlaskiego w Białymstoku znajdowały się do tej pory tylko pojedyncze portrety Branickich - kopie namalowane przez artystów obdarzonych dalekim od mistrzostwa talentem lub wypożyczone z innych zbiorów muzealnych. Para portretów zakupionych w grudniu 2017 r. przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku to prawdziwy rarytas - tym większy, że obrazy wyszły spod ręki artysty wysokiej klasy. Tożsamość autora jest przedmiotem badań. Portrety były oznaczone jako anonimowe - zachowały się jednak tabliczki, które mogą zawierać cenne wskazówki do dalszych poszukiwań.

Portrety po konserwacji

Obrazy zostaną przedstawione w nowej odsłonie po ich oczyszczeniu ze starych werniksów - dzięki temu zyskały na świetlistości i wyrazistości barw.

W czasie spotkania w białostockim Ratuszu pracownicy Muzeum Podlaskiego chcą także podzielić się wiedzą uzyskaną dzięki przeprowadzonym wysoce specjalistycznym badaniom. Dotyczyły one m.in. składu farb, oryginalności płótna, złoceń ram. Wszystkie te szczegóły poznają uczestnicy spotkania.

Konserwację obrazów dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji i Kultury.

Spotkanie odbędzie się we wtorek (15.01) o godz. 17.00.

Szczegóły: Portrety Branickich po konserwacji - spotkanie w Ratuszu

Jaka jest rola Branickich dla Białegostoku?

Wagę Branickich dla dziejów Białegostoku trudno przecenić: Jan Klemens Branicki (1689-1771) był jednym z najpotężniejszych magnatów I Rzeczypospolitej, piastował liczne funkcje, m.in. starosty brańskiego i starosty bielskiego, kasztelana krakowskiego, podczaszego wielkiego litewskiego, generała artylerii koronnej i hetmana wielkiego koronnego. Był Kawalerem Orderu Orła Białego, Krzyża św. Andrzeja i hiszpańskiego Orderu Złotego Runa. Jego białostocki portret jest pierwszym z dotychczas znanych, ukazującym magnata w pełnej gali orderowej.

Trzecia żona Jana Klemensa Branickiego, Izabela z Poniatowskich (1730-1808), utworzyła pierwsze szkoły w Białymstoku (parafialną, szkołę paziów, pensję dla córek urzędników dworskich), wywarła znaczący wpływ na powstanie na hetmańskim dworze międzynarodowego kręgu artystów. Portrety zakupione na aukcji w Monachium stanowią pierwszą w zbiorach Muzeum Podlaskiego w Białymstoku parę portretów Jana Klemensa Branickiego i jego małżonki Izabeli z Poniatowskich.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1141 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39