Ponad 400 uczniów na warsztatach. Dzieci poznają historię na Stadionie Miejskim

2020.10.14 12:48
Na Stadionie Miejskim trwają warsztaty dla dzieci. Ich organizatorem jest Muzeum Wojska w Białymstoku.
Ponad 400 uczniów na warsztatach. Dzieci poznają historię na Stadionie Miejskim
Fot: Stadion Miejski w Białymstoku

We wrześniu 2019 roku białostoczanie zdecydowali w konsultacjach społecznych, że patronem Stadionu Miejskiego w Białymstoku będzie 42. Pułku Piechoty. Ta zasłużona dla miasta jednostka, nazywana również "Dziećmi Białegostoku", od 1922 do 1939 r. stacjonowała w koszarach przy ul. Traugutta. Pułk oprócz swoich podstawowych wojskowych zadań, aktywnie włączał się w życie społeczne, kulturalne czy sportowe miasta. Wspomnieć można o znanej i docenianej przez białostoczan orkiestrze pułkowej, której występy podziwiano podczas uroczystości miejskich, państwowych czy wojskowych. To w strukturach pułku powstał Wojskowy Klub Sportowy, z którego wywodzi się Jagiellonia Białystok.

Zajęcia do końca listopada

- Muzeum Wojska w Białymstoku za jedno ze swoich podstawowych zadań uważa krzewienie wiedzy o historii miasta i regionu. W związku z tym, w tych niełatwych czasach pandemii, połączyliśmy siły z Zarządem Stadionu Miejskiego w Białymstoku we wspólnym celu przybliżania wiedzy zarówno o 42. Pułku Piechoty jak i naszej "małej ojczyzny" - mówi Robert Sadowski, dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku.

Od 14 września do 30 listopada edukatorzy Muzeum Wojska w Białymstoku prowadzą na Stadionie Miejskim warsztaty kulturalno-historyczne. W najnowszej ofercie przygotowanej na rok 2020/2021 i kierowanej do szkół znajduje się pięć bloków tematycznych (m.in. "Na tropie historii", "Vademecum", "Operacja Muzeum") oraz prawie 20 tematów do wyboru.

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci i młodzieży w wieku 4-18 lat i - co może być również istotne - nie wiążą się z żadnymi opłatami.

Na stadionie jest przestronnie

- W tym trudnym czasie stadion, na którym mamy dużo przestronnych pomieszczeń, jest miejscem, gdzie można organizować wydarzenia z zachowaniem obowiązujących norm sanitarnych - zaznacza Adam Popławski, prezes zarządu Stadionu Miejskiego w Białymstoku. Cieszymy się, że nasza współpraca z Muzeum Wojska w Białymstoku spotkała się z tak dużym zainteresowaniem, a przede wszystkim z zadowoleniem dzieci. Widzimy, że uczestnicy warsztatów z zainteresowaniem biorą w nich udział. Przy okazji wizyty na stadionie mają również możliwość skorzystania z oferty zwiedzania naszego obiektu, na którym zapisują się karty współczesnej historii białostockiego sportu.

Mateusz Budzyński, kierownik Działu Edukacji i Wystaw Muzeum Wojska w Białymstoku, dodaje:

- Oferta warsztatów naszego Muzeum, realizowana na Stadionie Miejskim w Białymstoku, to także zajęcia poświęcone m.in. historii 42. Pułku Piechoty, znaczeniu sportu w wojsku okresu międzywojennego, dziejom Jagiellonii Białystok.

Do 12 października odbyło się już 20 jednostek zajęciowych, w których wzięło udział przeszło 400 uczniów z przedszkoli, podstawówek i szkół średnich.

Dla komfortu uczestników zajęć pilnowane są zasady dystansu społecznego, używane maski oraz dezynfekowane dłonie. Sala, jaką dysponuje stadion ma ponad 500 m2, co pozwala nam w pełni dostosować się do wymogów sanitarnych.

Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym warsztatów.

Szczegóły: Historia białostockiego sportu - warsztaty

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1801 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39