1 lutego ruszyło przyjmowanie wniosków na nowy okres świadczeniowy (który trwa od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.) w ramach programu 500 plus. Zainteresowanie jest ogromne, tylko pierwszego dnia wpłynęło 355 tys. wniosków, z czego 9 tys. w Podlaskiem.
W programie zaszło kilka zmian, od niedawna obsługuje go Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie samorządy. Wiele osób o tym zapomina.
- Zaobserwowaliśmy pewne nieprawidłowości w składanych wnioskach. Rodzice, którzy pobierają świadczenie 500 plus z gminy, zamiast złożyć wniosek do ZUS-u na nowy okres świadczeniowy, rozpoczynający się od czerwca 2022 r., składają na stary okres, który kończy się wraz z końcem maja. W tej sytuacji ZUS odmówi przyznania środków, ponieważ rodzice za ten okres pobierają już 500 plus z gmin. Jeśli środki z programu wypłaca już samorząd, to nie należy składać drugiego wniosku o świadczenie na ten okres. Gmina nadal będzie wypłacać świadczenie do 31 maja 2022 r. – wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Warto też wiedzieć, że rodzic który składa wniosek na nowo narodzone dziecisko w lutym może złożyć od razu dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe, ten trwający do 31 maja br. i na okres trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.
Kolejną ważną zmianą jest to, że wnioski są przyjmowane jedynie drogą elektroniczną. Można je składać przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia. Środki z programu są wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.
W ramach programu złożono do ZUS już prawie 661 tys. wniosków na ok. 1,044 mln. dzieci, w tym w naszym województwie niemal 16,5 tys. wniosków na 27,2 tys. dzieci.
Więcej: "Rodzina 500+". Od kiedy można składać wnioski na nowy okres świadczeniowy?
justyna.f@bialystokonline.pl