Jak zwykle w pierwszych miesiącach roku rusza kwalifikacja wojskowa. Jest ona przeprowadzana przez wojewodów przy współudziale szefów wojewódzkich sztabów wojskowych, wojskowych komendantów uzupełnień oraz starostów, wójtów, a także burmistrzów lub prezydentów miast.
W tym roku kwalifikacja obejmie 210 tys. osób w całym kraju. Będzie to dotyczyć przede wszystkim:
- mężczyzn urodzonych w 2000 roku,
- mężczyzn urodzonych w latach 1995-1999, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
- mężczyzn i kobiety urodzonych w latach 1998 i 1999, którzy w latach poprzednich zostali uznani przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej (kategoria zdolności B), jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
- mężczyzn i kobiety urodzonych w latach 1998 i 1999, którzy w latach poprzednich zostali przez powiatowe komisje lekarskie uznani za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej (kategoria zdolności B), jeżeli okres tej niezdolności upływa po 26 kwietnia 2019 r. (po zakończeniu kwalifikacji wojskowej), i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.
Każda osoba podlegająca wspomnianemu obowiązkowi otrzyma wezwanie imienne od wójta, burmistrza lub prezydenta danego miasta bądź gminy. W wezwaniu określony zostanie dokładny termin i miejsce, w którym należy się stawić oraz dokumenty, jakie trzeba ze sobą zabrać na komisję wojskową.
Kwalifikacja wojskowa potrwa do 26 kwietnia.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl