Międzynarodowy Festiwal Fotografii Białystok Interphoto odbywa się co dwa lata i jest aktualnie jednym z ważniejszych wydarzeń tego typu w Polsce. Wyróżnia się wysokim poziomem artystycznym i obejmuje nie tylko działania wystawiennicze, ale szereg innych wydarzeń.
Fotografia opanuje całe miasto aż do połowy października. Pierwsze wernisaże wystaw już w środę (13.09).
Granica jako temat główny
Grzegorz Jarmocewicz, dyrektor artystyczny festiwalu Interphoto, podkreśla, że festiwal rozwija się w kierunku współpracy międzynarodowej. Artyści, którzy zaprezentują swoje prace w Białymstoku pochodzą z niemal wszystkich krajów Europy i z dużej części świata.
- Głównym tematem festiwalu, niezależnie od edycji, jest granica, ze wszelkimi przynależącemu temu hasłu wymiarami od Genius Loci po obszary indywidualnego doświadczenia w płaszczyźnie duchowej czy eksperymentalnej - wyjaśnia Jarmocewicz.
Tematem tegorocznej edycji festiwalu są "Granice Tolerancji". Prace związane z tą tematyką zaprezentują m.in.: Martin Kollar ze Słowacji, Istvan Halasz z Węgier, Antanas Sutkus z Litwy, Andrij Bojarov z Ukrainy, Arnis Balcus z Łotwy, Maria Kapajeva z Estonii, Jan Pohribny z Czech, Alexander Vasukovich z Białorusi, Bogdan Konopka z Polski.
Obejrzeć można będzie również wiele wystaw zbiorowych, z których najważniejsze to prezentacja kuratorska Lecha Lechowicza poświęcona Grupie Zero-61 czy prezentacja kuratorska Adama Mazura "Central by East Central", na którą składa się współczesna fotografia bloku postkomunistycznego.
Tegoroczne festiwalowe nowości
Podczas tegorocznego festiwalu nie zabraknie oczywiście nowości. W programie są warsztaty dagerotypii. Dagerotypia jest pierwszym w historii praktycznym procesem fotograficznym. Unikatowy obraz w formie pozytywu powstaje bezpośrednio na powierzchni polerowanej i posrebrzonej płytki miedzianej. Współcześnie tylko nieliczna grupa osób na całym świecie zna i praktycznie wykorzystuje tę technikę w swojej twórczości. Warsztaty poprowadzą artyści z Litwy. Ponadto w okolicy Centrum Astoria stanie camera obscura, do której będzie można wejść i zobaczyć, jak powstaje obraz fotograficzny.
Trzecia edycja festiwalu została też poszerzona o współpracę z jurorami, recenzentami i ekspertami z niemal całej Europy reprezentującymi podobne wydarzenia w najważniejszych ośrodkach kultury naszego kontynentu. Dzięki nim festiwal wzbogacono o Interphoto Grand Prix oraz międzynarodowe Portfolio Review.
Jeżeli chodzi o Grand Prix, było mnóstwo zgłoszeń z całego świata. Pięcioosobowe jury wyłoniło 10 laureatów, których zdjęcia pokazane zostaną na wystawie zbiorowej w Spodkach WOAK-u. Zwycięzca otrzyma 10 tys. zł. Kwota ta ma pomóc mu w realizacji projektu, który pokaże podczas kolejnego festiwalu Interphoto w 2019 r.
Z kolei Portfolio Review to forma spotkań, w której weźmie udział m.in. 15 recenzentów z Europy, a także przedstawiciele różnych placówek prezentujących fotografię i młodzi artyści.
Wypatrujcie fotografii w mieście
W sumie w czasie festiwalu odbędą się 34 wystawy indywidualne i zbiorowe. Będzie miało miejsce ponad 50 różnych działań, w tym warsztaty, pokazy filmowe, spotkania, wykłady i inne formy rozmowy przez fotografię i o fotografii.
Ogółem w festiwalowych wydarzeniach weźmie udział ponad 200 artystów. W realizację imprezy zaangażowało się ponad 30 organizacji i instytucji, a na działania Interphoto będzie się można natknąć w ponad 20 miejscach: instytucjach kultury, uczelniach wyższych, placówkach oświatowych, klubach osiedlowych, kawiarniach, siedzibach organizacji pozarządowych oraz w przestrzeni publicznej.
Fotografia będzie cieszyć oko m.in. w Galerii Arsenał, Galerii Sleńdzińskich, Operze i Filharmonii Podlaskiej, Białostockim Ośrodku Kultury, Centrum im. Ludwika Zamenhofa, Galerii BTL-u, WOAK-u, Famie, na Kampusie Uniwersyteckim czy Wydziale Pedagogiki i Psychologii UwB.
Portal BiałystokOnline patronuje wydarzeniu.
Program: Interphoto 2017
anna.d@bialystokonline.pl