Projekt rozpoczął się w sierpniu tego roku i zakończy w marcu 2011 r. Orkiestra Symfoniczna Opery i Filharmonii Podlaskiej wraz z Orkiestrą Symfoniczną z Trondheim zaplanowały szereg wydarzeń związanych z popularyzowaniem polskiego i norweskiego dorobku muzycznego. W programie: trzy koncerty symfoniczne prezentujące polskie i norweskie dzieła muzyczne, wystawa poświęcona Fryderykowi Chopinowi oraz warsztaty dla studentów norweskich.
Głównym adresatem projektu jest młodzież polska i norweska, otwarta na dokonania innych narodów. Dzięki temu, iż planowane koncerty będą transmitowane przez Internet, to wszyscy zainteresowani, zarówno osoby osoby starsze, niepełnosprawne, czy zamieszkujące odległe zakątki Podlasia czy Norwegii, będą mogły w nich uczestniczyć bez jakichkolwiek ograniczeń. Koncerty Orkiestry Symfonicznej z Trondheim pod dyrekcją Eivinda Aadlanda odbędą się już w listopadzie.
22 listopada o godzinie 19.00 muzycy wystąpią ze znakomitym solistą - perkusistą Eirikiem Raude w Studiu S1 Polskiego Radia w Warszawie. Koncert będzie transmitowany przez Program Drugi Polskiego Radia, a następnie zostanie przekazany do emisji w innych europejskich stacjach radiowych. Następnego dnia, 23 listopada o godzinie 19.00, norweska orkiestra wraz Eirikiem Raude wystąpi w sali koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Zgodnie z założeniami projektu, koncert będzie transmitowany online i offline na stronie www.oifp.pl. Muzycy wykonają: "Barbaresk" Olava Antona Thommessena, "Koncert na perkusję" Erlenda Skomsvolla, "Interlude na orkiestrę" Alfreda Jansona, "Nachruf na orkiestrę smyczkową" Arne Nordheima, "Toccatę na małą orkiestrę" Artura Malawskiegp i "ACT na dużą orkiestrę" Rolfa Wallina.
Natomiast 14 stycznia 2011 r. o godzinie 19:30 w sali koncertowej Olavshallen w Trondheim Orkiestra Symfoniczna Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego, z udziałem solisty Sveinunga Bjellanda, wykona "Koncert e-moll" Fryderyka Chopina, "Passacaglia" Ludviga Irgensa Jensena i "Sinfonia Sacra" Andrzeja Panufnika. Koncertowi będzie towarzyszyła wystawa pt. "Portret muzyka" poświęcona wybitnemu polskiemu kompozytorowi Fryderykowi Chopinowi, zawierająca reprodukcje prac malarskich, rysunków i fotografii z archiwum Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, uzupełniona komentarzami w języku angielskim - fragmentami opracowania Janusza Ekierta. Dodatkowo norwescy studenci będą uczestniczyć w warsztatach o polskiej muzyce współczesnej pt."Polish Music Today" na Wydziale Muzyki Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii w Trondheim.
Projekt "Polsko-norweskie spotkania z muzyką klasyczną" jest realizowany dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Lichtenstein oraz Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.