Polsko-niemiecka inicjatywa w Podlaskiem. Z myślą o OZE

2018.03.15 08:00
W Puńsku realizowany jest międzynarodowy projekt. Jego wyniki będą wdrażane nie tylko w innych polskich gminach, ale także w różnych regionach Unii Europejskiej. Chodzi o walkę z emisją pyłów i szkodliwych gazów z wykorzystaniem OZE.
Polsko-niemiecka inicjatywa w Podlaskiem. Z myślą o OZE
Fot: Electrum Sp. z o.o.
W Puńsku testowane są innowacyjne, ekologiczne rozwiazania

RIGRID (Rural Intelligent Grid) to ważny, międzynarodowy projekt. Jednym z głównych celów przedsięwzięcia jest opracowanie interaktywnego narzędzia do planowania inteligentnych sieci elektroenergetycznych na obszarach wiejskich. Ma ono bazować na modelu 3D danego terenu i wprowadzonych danych.

Inicjatywa ta ma także dostarczyć odpowiedzi na m.in. takie pytania: jak wdrażać rozwiązania bazujące na odnawialnych źródłach energii (OZE), które będą akceptowane i wspierane przez lokalną społeczność? W jaki sposób włączać instalacje OZE do lokalnych sieci, aby zapewniać ich optymalną pracę i oferować korzystniejsze ceny energii elektrycznej dla odbiorców końcowych?

Eksperci szukają rozwiązań w Podlaskiem

W praktyce wygląda to tak, że w tej chwili trwają testy zainstalowanego w Puńsku (pow. sejneński) oprogramowania, będącego częścią instalacji demonstracyjnej. Wśród badanych scenariuszy jest m.in. taki, który sprawdza możliwości systemu energetycznego, który nie emitowałby do atmosfery dwutlenku węgla. A to dawałoby możliwości m.in. w walce z emisją pyłów i szkodliwych gazów nie tylko na obszarze Zielonych Płuc Polski, ale też ogólnie w polskich gminach oraz w różnych regionach Unii Europejskiej.

- W następnym etapie mamy możliwość testowania różnych opcji scenariusza, na przykład wybrania jednej technologii albo kombinacji dwóch różnych, jak choćby farm wiatrowych i słonecznych. Możemy określić wielkość systemów magazynowania, turbin wiatrowych, paneli fotowoltaicznych – opisuje dr Mirosław Popławski, prezes zarządu Electrum sp. z o.o. i krajowy koordynator projektu RIGRID. - W rezultacie otrzymujemy kalkulację uśrednionego kosztu energii elektrycznej oraz wydajności wybranych instalacji, ale także informację czy z punktu widzenia inwestorów warto angażować się w ten konkretny projekt - dodaje.

Współpraca polsko-niemiecka

Realizacja RIGRID zakończy się w kwietniu tego roku. Przedsięwzięcie to przeprowadza polsko-niemieckie konsorcjum, w skład którego wchodzą Fraunhofer IFF, białostockie Electrum sp. z o.o., Instytut Elektroenergetyki Politechniki Warszawskiej oraz Europejski Instytut Miedzi. Projekt finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w Polsce oraz Federalne Ministerstwo Gospodarki i Energii w Niemczech.

Specjaliści przewidują, że w najbliższych latach odnawialne źródła energii staną się podstawowym elementem infrastruktury elektroenergetycznej. Bez wątpienia wpłyną na to dążenia UE do redukcji emisji CO2 o 80% do roku 2050.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

681 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39