Po raz pierwszy w historii udziału Polski w Wystawach Światowych Pawilon narodowy powróci do kraju. Po zakończeniu EXPO Dubai 2020 zostanie on przeniesiony na teren kampusu Politechniki Białostockiej, stając się wizytówką centrum edukacyjnego wiedzy o drewnie. Przedsięwzięcie będzie możliwe dzięki podpisaniu porozumienia podczas czwartkowego Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku pomiędzy Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii, Polską Agencją Inwestycji i Handlu, Politechniką Białostocką oraz Województwem Podlaskim.
Polska na najbardziej prestiżowej wystawie świata
Najbardziej prestiżowe wydarzenie na świecie o charakterze gospodarczym, promocyjnym i kulturalnym, po raz pierwszy jest organizowane w kraju arabskim. Polska od wielu lat jest aktywnym uczestnikiem Wystaw Światowych. To właśnie Pawilon ma za zadanie informować i uczyć o naszej ojczyźnie. Konkurs na projekt koncepcyjnego Pawilonu Polski oraz ekspozycji wewnętrznej na Wystawę Światową EXPO 2020 w Dubaju wygrała warszawska pracownia WXCA. To, co ma wyróżnić nasz kraj na tle innych Pawilonów, to rozbudowana strefa dzieci - podzielona na część dedykowaną dzieciom młodszym oraz część warsztatową dla dzieci starszych. Samo hasło, które towarzyszy imprezie: "Łącząc umysły, tworzymy przyszłość" jest skierowane również do najmłodszych. Polska pod hasłem: "Creativity inspired by nature" zostanie zaprezentowana jako silny ośrodek współpracy, który poprzez rozwój nauki oferuje światu zrównoważone, przyjazne środowisku, inspirowane naturą technologie.
- To największa dotychczas realizowana światowa wystawa, w której Polska będzie uczestniczyć. Pawilon nie tylko w swojej nazwie, ale i w wykonaniu będzie nawiązywał wprost do hasła. Będzie wykonany z półfabrykatów, bądź też wprost z litego drewna. Jest bardzo lekką, piękną architektonicznie konstrukcją - mówi szefowa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz.
Pawilon wizytówką na Podlasiu
Pawilon, który został zaprojektowany na Wystawę Światową EXPO 2020 w Dubaju, ma dostać nowe życie, po raz pierwszy powrócić do Polski i stać się wizytówką na Podlasiu. Zostanie przeniesiony na teren Politechniki Białostockiej. Jak podkreśla minister MPiT, będzie to wyzwanie finansowe.
- Ustawienie Pawilonu to jedno, a następnie jego przeniesienie do Polski, będzie stanowiło spore wyzwanie finansowe, ale ja jestem przekonana, że to jest inwestycja długofalowa, która się zwraca. To będzie miało szansę, być logotypem turystycznym, ale także gospodarczym dla całego regionu - dodaje Emilewicz.
Rektor uczelni, prof. Lech Dzienis, podziękował władzom województwa i minister za docenienie roli Politechniki jako wiodącej uczelni technicznej w regionie, która z drewnem ma do czynienia na co dzień, m.in. na wydziale leśnym w Hajnówce.
- Drewnopolis będzie tym elementem, który będzie wspierał Politechnikę w dalszych działaniach w przyszłości – mówi rektor.
Marszałek województwa, Artur Kosicki podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w projekt, który ma promować nasz region. Wicemarszałek, Stanisław Derehajło dodał, że Pawilon będzie inspiracją do tworzenia "niesamowitych" rzeczy na Podlasiu.
Porozumienie zostało podpisane przez minister Jadwigę Emilewicz, marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego, rektora Politechniki Białostockiej prof. Lecha Dzienisa oraz wiceprezesa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Grzegorza Słomkowskiego.
Podlasie także weźmie udział w EXPO w Dubaju
Podczas Światowej Wystawy EXPO 2020 w Dubaju odbędzie się prezentacja województwa podlaskiego organizowana pod hasłem Drewnopolis 2020. Jej kontynuacją będzie utworzenie w Białymstoku centrum edukacyjnego wiedzy o drewnie pod tą samą nazwą. W regionie ma powstać interaktywne muzeum, które będzie centrum wiedzy o wszystkich perspektywach tego naturalnego surowca. Miejsce ma pokazać przyszłym pokoleniom, jak mamy dbać o nasze przyrodnicze dziedzictwo.
Przedsięwzięcie będzie realizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Politechnikę Białostocką, Instytut Ochrony Środowiska oraz Grupę Unibep - pomysłodawcę idei oraz nazwy wystawy. Celem jest wykreowanie wizerunku Polski jako kraju skutecznie łączącego elementy ochrony środowiska z pozostałymi filarami zrównoważonego rozwoju, m.in. rozwojem ekonomicznym i rozwojem społecznym oraz dziedzictwem kulturowym.
Województwo Podlaskie nie pierwszy raz bierze udział w takim wydarzeniu. Wystawę przygotowywaliśmy także podczas EXPO 2015 w Mediolanie oraz w 2018 roku w Astanie. Wystawa Światowa EXPO 2020 w Dubaju odbędzie się między 20 października 2020 r. a 10 kwietnia 2021 r.
24@bialystokonline.pl