Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2024-09-14
Organizatorzy zapraszają na Polski Dzień Bluesa 2024.
Polski Dzień Bluesa
Z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego w rocznicę urodzin B.B. Kinga, czyli 16 września obchodzony jest Dzień Bluesa.
Od wielu lat w ramach obchodów Polskiego Dnia Bluesa w białostockiej Alei Bluesa umieszczane są tabliczki z nazwiskami ludzi zasłużonych dla propagowania bluesa. W tym roku zostaną odsłonięte kolejne cztery.
ONUS BLUES
Powstał w 2022 roku w Radlinie jako projekt znanego harmonijkarza Jacka Szuły, jednego z czołowych artystów śląskiej sceny bluesowej i blues-rockowej.
Muzyka zespołu to połączenie tradycyjnego bluesa z nowoczesnymi brzmieniami, dające w efekcie wyjątkowy i energetyczny miks.
Onus Blues jest laureatem Rawa Blues Festival 2023, a w ankiecie BLUES TOP zajął pierwsze miejsce w kategorii „Odkrycie Roku 2023”.
Skład zespołu:
Jacek Szuła - harmonijka
Krzysztof Wyrzykowski - wokal
Nikodem Piekut - perkusja
Roman Szonowski - gitara basowa
Sylwiusz Krakowczyk - gitara
MICHAŁ GÓRECKI
Dwudziestoletni białostoczanin, pianista. Już jako dziecko uczestniczył w koncertach bluesowych i festiwalu Jesień z Bluesem, zafascynowany przede wszystkim koncertami pianistów. Przed bluesową publicznością zadebiutował w 2018 roku w klubie Fama, gdy został zaproszony do wspólnego grania przez zespół Boogie Boys, a już trzy lata później wystąpił na jednej scenie z pianistami z 5 krajów podczas Polish Boogie Festival. Gościnnie występuje m.in. z zespołem Po 50-tce.
W jego krótkim secie usłyszmy utwory Blues & Boogie Woogie.
Aleja Bluesa
Od 2008 roku, gdy w Białymstoku obchodzony był Rok Bluesa, w Alei Bluesa umieszczane są pamiątkowe tablice z nazwiskami ludzi zasłużonych dla propagowania bluesa. Stolica Podlasia jako pierwsze miasto w Polsce zdecydowała się uhonorować w taki sposób ten gatunek muzyczny. Stworzenie Alei Bluesa miało przypomnieć młodszemu pokoleniu o dokonaniach najważniejszych muzyków gatunku i zachęcić do poznawania ich twórczości. Blues to jednak nie tylko muzycy. To również cała grupa pasjonatów, propagatorów tego gatunku, którzy wiele lat życia poświęcili, zarażając innych miłością do bluesa. Wystarczy wspomnieć Marię Jurkowską, dziennikarkę radiowej Trójki, czy Witolda Frankiewicza, twórcę portalu Blues.pl i założyciela Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego, dziennikarzy muzycznych Jacka Gruna, Jana Chojnackiego i Piotra Gwizdałę. Aleja jest miejscem, gdzie uhonorowane zostały ich dokonania. Podsumowując: Aleja jest aleją ludzi, którzy bluesa kochali i kochają.
14 września 2024
godz. 19:00 – odsłonięcie nowych tabliczek w Alei Bluesa
godz. 20:00 - koncert: ONUS BLUES / support: Michał Górecki
Klub Fama, ul. Legionowa 5
bilety: 45 zł (przedsprzedaż), 55 zł (w dniu koncertu) – w kasach kina Forum i BOK/CLZ oraz na stronie https://bilety.bok.bialystok.pl/