Polski Alarm Smogowy (PAS) wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zaprezentował nowe informacje dotyczące liczby składanych wniosków o wymianę starych pieców w programie "Czyste Powietrze" w 2477 gminach w Polsce.
Liderem rankingu za II kwartał 2021 r. jest Chełmno z województwa kujawsko-pomorskiego. Z kolei spośród 50 najbardziej aktywnych gmin aż 27 pochodzi z województwa śląskiego (w pierwszej dziesiątce aż 3 z powiatu rybnickiego i 2 z wodzisławskiego), a 13 z województwa kujawsko-pomorskiego.
Ciekawie prezentuje się także koniec listy. Ani jednego wniosku nie złożyli mieszkańcy aż 31 gmin, w tym m.in. Duszniki Zdrój, Hel, Łeba, Mielno i Karpacz. Również miasta wojewódzkie nie mają się czym pochwalić. Miasto Białystok złożyło w II kwartale 101 wniosków, Wrocław – 85, Warszawa – 72, a Katowice – 66.
W rankingu Białystok uplasował się na 1573. miejscu. Przypominamy, w I kwartale Białystok w kraju zajął 1824. miejsce - wówczas złożył 58 wniosków.
W województwie podlaskim najwięcej wniosków złożyła gmina Bakałarzewo zajmując 85. miejsce w Polsce. Na drugim miejscu jest Nowogród (106. pozycja w Polsce), a na trzecim Kolno, które jest na 191. pozycji w kraju.
O pozycji gminy w rankingu decyduje wskaźnik, którego wartość wyznacza liczba wniosków złożonych z terenu danej gminy na 1000 budynków jednorodzinnych. Ranking gmin utworzony został na podstawie dostarczonych przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej danych o liczbie wniosków do programu "Czyste Powietrze" złożonych przez właścicieli budynków jednorodzinnych w poszczególnych gminach.
Jak informuje PAS, opublikowany ranking będzie brany pod uwagę przy pierwszym, rocznym podsumowaniu. Przypominamy, że ranking obejmuje okres od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. dzięki któremu poznamy najaktywniejsze gminy w programie "Czyste Powietrze", dla których NFOŚiGW przewidział bonusy finansowe o łącznej wartości 16 mln zł.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl