Polska 2050 stworzyła Program Edukacyjny – co proponuje?

2022.05.31 16:23
Polska 2050 przygotowała program "Edukacja dla Przyszłości", który zdaniem ugrupowania przyniesie mnóstwo korzyści polskiemu szkolnictwu.
Polska 2050 stworzyła Program Edukacyjny – co proponuje?
Fot: Justyna Fiedoruk

Członkowie Polski 2050 zaprezentowali składający się z prawie 200 stron program "Edukacja dla Przyszłości". Ma on na celu poprawę sytuacji w polskiej oświacie.

- Spotykamy się w ramach regionalnej odsłony promującej program "Edukacji dla Przyszłości". Jest to program Polski 2050, który jest prawdziwym paktem dla przyszłości edukacji, który zdecydowanie chcemy, by był paktem na pokolenia, który zgromadzi wokół siebie i wszystkie opcje polityczne, i organizacje pozarządowe, by zapewnić w edukacji ciągłość bez szarpania się co kadencję z różnymi zmianami politycznymi. Ten pakiet dla edukacji będzie gwarantował stabilny rozwój młodego pokolenia, na którym nam zależy - mówi Maciej Żywno, wiceprzewodniczący partii Polska 2050.

Zdaniem twórców "Edukacji Przyszłości" ważne jest, by wszystkim stworzyć równy start, jeśli chodzi o dostęp do nauczania. Kluczowe jest także to, aby zachęcać dzieci do czytania oraz brania udziału w różnych wydarzeniach kulturowych, które mają na nie bardzo korzystny wpływ.

- W "Edukacji dla Przyszłości" proponujemy wiele różnych punktów. Jednym z nich jest Szkoła Równego Startu. Bardzo ważne jest, by każde dziecko, już od najmłodszych lat, od przedszkola, miało możliwość rozpocząć edukację z takim samym startem, jak dziecko z dużych miast. Proponujemy np. bezpłatny transport wszystkim dzieciom, bon kulturalny na książki czy kulturalne spotkania. Chcemy też zapewnić dobre samopoczucie uczniów i uczennic. Ważne jest, by w każdej szkole był pedagog i psycholog. Ważne jest, by edukacja była psychoedukacyjna, by dzieci mogły poznawać siebie, swoje uczucia. Nie chcemy,by dzieci miały problemy emocjonalne i chcemy temu zapobiegać – mówi Eliza Cybulko, nauczycielka wychowania przedszkolnego.

Dzieci mają czuć się w szkole bezpiecznie

Program ma sprawić, że dzieci będą czuły się w szkole bezpiecznie. Placówka ma być nie tylko miejscem, gdzie zdobędą rzetelną wiedzę i pomoc odnośnie odkrycia tego, co chcą robić w sowim życiu. Bardzo często młodzież, która idzie do szkoły średniej nie wie, jaki zawód w życiu chcieliby wykonywać i nie mają pojęcia, jak taką wiedzę zdobyć.

- Młodzi obywatele naszego państwa muszą wychodzić ze szkoły z pełnym, kompletnym zestawem umiejętności, które pozwolą odróżnić fałsz od prawdy, opinię od faktu. Jeśli nie uzbroimy młodych ludzi w takie umiejętności, to w życiu dorosłym, na kolejnych etapach edukacji nie będą w stanie funkcjonować w tym szybko rozwijającym się społeczeństwie. Jesteśmy atakowani fake newsami, różnymi opiniami. Ludzie muszą być uzbrojeni w wiedzę, która pozwoli im wybrać to, co właściwe - tłumaczy Marcin Dziemian, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie, szef Stowarzyszenia Polska 2050 w województwie podlaskim. - Ważne, by uczeń sam mógł zadecydować, a nie żeby był wtłoczony przez wujka, starszego kolegę czy nauczyciela w mechanizm, który go otacza - dodaje.

Kolejnym problemem poruszonym przez Polskę 2050 jest upolitycznienie Kuratoriów Oświaty. Przez to nauczyciele nie otrzymują wsparcia z tego miejsca, są ciągle kontrolowani, wymaga się od nich jedynie realizowania programów i niczego poza tym.

Jest problem z aktywnością fizyczną i trzeba temu przeciwdziałać

Jednym z punktów programu jest też edukacja prozdrowotna. Szkoła powinna uczyć dzieci, w jaki sposób powinny dbać o swoje zdrowie psychiczne, fizyczne i emocjonalne. Kluczowe ma być także to, by zachęcać do aktywności fizycznej. Polska 2050 chce także opieki stomatologicznej dla każdego ucznia, nauki pierwszej pomocy czy profilaktyki uzależnień.

- Chcemy też wznowić program "stop zwolnieniom z wychowania fizycznego". Widzimy jakie jest nasze społeczeństwo, coraz mniej się ruszamy. Chcemy zaktywizować młode społeczeństwo - mówi radny Polski 2050 z Suwałk i jednocześnie nauczyciel w szkole specjalnej Adam Ławniuk.

Jednym z założeń jest też zmiana postrzegania pracy nauczyciela i zagwarantowanie im lepszych wynagrodzeń, co sprawi, że zawód ten stanie się bardziej prestiżowy. Do tego nauczyciel ma stać się bardziej kreatywny przez to, że da im się nieco więcej swobody w działaniach i zmniejszy biurokrację pochłaniającą czas, który można lepiej spożytkować.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

922 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39