Polska i amerykańska uczelnia współpracują ze sobą już od 2 lat. W lipcu rusza międzynarodowy trzyletni grant naukowy pt. "Poland Student Research Experience to Study Plant Species Interactions in the Unique Ecosystem of the Bialowieza Forest", który jest finansowany przez National Science Foundation (NSF) w USA w kwocie 250 tysięcy dolarów.
Dzięki tym funduszom studenci wraz z naukowcami będą mogli badać różne gatunki roślin, grzybów i porostów występujących w Puszczy Białowieskiej oraz obserwować ich aktywność biologiczną, w tym antynowotworową, przeciwgrzybiczą, antymalaryczną czy przeciwbakteryjną.
Grant naukowy zakłada coroczne, sześciotygodniowe wizyty badawcze amerykańskich studentów w Puszczy Białowieskiej.
- Puszcza Białowieska to przebogata flora, stosunkowo mało poznana. Chcemy ją badać pod kątem przyszłej przydatności i poszukiwać potencjalnych leków naturalnych, które mają mniej efektów ubocznych niż leki syntetyczne. W badaniach tych pokładamy duże nadzieje, mamy już wstępne, obiecujące rezultaty wcześniejszych prac - informuje Jordan Zjawiony, profesor z Katedry Nauk Biomolekularnych, Wydziału Farmacji Uniwersytetu Missisipi. - Nasz główny cel – znaleźć lek z roślin i grzybów na choroby nowotworowe. Druga zmora naszych czasów to choroby układu nerwowego: depresja, schizofrenia, na które nie ma w tej chwili dobrych leków i tutaj rośliny znowu dają nam dużą szansę znalezienia skutecznego antidotum – dodaje.
Badania będą trwały przez najbliższe kilka tygodni.
justyna.f@bialystokonline.pl