Jaką przyszłość wybierzesz?
- Tegoroczne lato było rekordowo upalne i bardzo suche. Niemal całe Podlasie dotknięte zostało suszą rolniczą. Dla rolników oznacza to mniejsze plony, dla konsumentów wyższe ceny żywności. Już w czerwcu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa alarmowało o możliwych niedoborach wody w niektórych ujęciach. Aby zawrócić z drogi do katastrofy klimatycznej, musimy natychmiast wprowadzić zmiany systemowe - alarmują działacze fundacji WWF Polska.
9 września Fundacja zaprasza mieszkańców Białegostoku i okolic na, pierwszą z cyklu, debatę pt. "2050 Polska dla Pokoleń. Jaką przyszłość wybierzesz?", w czasie której mieszkańcy będą mogli osobiście zapytać kandydatów i kandydatki do parlamentu o ich plany i pomysły na walkę z kryzysem ekologicznym – w skali lokalnej i krajowej.
- Tylko w ciągu ostatnich 70 lat średnia temperatura w Polsce wzrosła o 1,7 stopnia Celsjusza, a ostatnie dekady były najcieplejszymi w historii pomiarów. Zarówno większa ilość, jak i intensywność klęsk żywiołowych, to efekt zmiany klimatu, która następuje, bo stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze jest najwyższe od milionów lat. Jeżeli nie zaczniemy działać systemowo, to liczba pogodowych ekstremów będzie rosła, a poziom mórz i oceanów wzrośnie o dwa metry i więcej do końca tego stulecia - przekonują działacze WWF.
Politycy do tablicy
Według sondażu IBRiS z 26 i 27 lipca ochrona klimatu jest dla Polaków drugą najważniejszą sprawą (64 proc.), zaraz po służbie zdrowia (78 proc.). To wskazuje na rosnącą świadomość obywateli.
Celem debat, których będzie aż 12 w całej Polsce, jest stworzenie dla wyborców przestrzeni, gdzie będą mogli osobiście lub online zapytać kandydatów i kandydatki do parlamentu o ich plany i pomysły na walkę z kryzysem ekologicznym. Zaproszenie do udziału w debatach otrzymały wszystkie komitety wyborcze.
- Czyste środowisko bądź jego brak to kwestia, która dotyka wszystkich, niezależnie od wyznawanych poglądów politycznych. Lokalne dyskusje o realnych problemach i zagrożeniach środowiskowych, z jakimi borykają się poszczególne regiony, oraz wspólne poszukiwanie ich rozwiązania poprzez zmiany systemowe w Polsce to najważniejszy cel tych spotkań - mówi Katarzyna Karpa-Świderek, rzeczniczka prasowa Fundacji WWF Polska.
Wstęp na debaty jest wolny.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl