- Konwent daje uczelni możliwość nawiązywania kontaktu z jednostkami biznesowymi i samorządowymi miasta. W przyszłości kooperacja szkół wyższych z jednostkami przemysłowymi będzie koniecznością - tłumaczy ideę zawiązania konwentu rektor PB prof. Lech Dzienis. Jako przykład współpracy świata nauki i przemysłu podaje pomysł, że część zajęć z różnych dziedzin będzie realizowana w firmach.
Członkowie konwentu zostali wybrani przez senat uczelni, są to m.in. reprezentanci świata biznesu oraz władz samorządowych i wojewódzkich z naszego regionu. Firmy, które sformalizowały współpracę z Politechniką, to m.in. Anatex, Aquard, APS, Rosti, Unibep, AC, Zeto, Mlekpol oraz Promotech. Ponadto do konwentu dołączyły: Izba Przemysłowo-Handlowa w Białymstoku, Białowieski Park Narodowy oraz GDDKiA Białystok.
- Stowarzyszenie stanowi dobrą przestrzeń to tego, aby przedsiębiorstwa przedstawiały swoje oczekiwania wobec funkcjonowania uczelni, ale również aby Politechnika wskazała, w czym my - jako przedstawiciele świata biznesu oraz władz - moglibyśmy jej pomóc, np. w kwestii starania się o środki - mówi Maciej Żywno, wojewoda podlaski. Dodaje, ze nawiązana współpraca wpłynie pozytywnie na rozwój regionu.
Podczas spotkania zostało wybrane Prezydium Konwentu PB, przewodniczącym został prof. Roman Kaczyński - prorektora uczelni, zaś wiceprzewodniczącym Janusz Kaźmierowski z MetalFach.
Dzienis przedstawił także członkom stowarzyszenia strategię rozwoju uczelni na lata 2012-2016.
- Konwent może zaproponować jej rozszerzenie - podkreśla Dzienis.
Do celów operacyjnych PB na najbliższe lata należą m.in. większa komercjalizacja rezultatów prac badawczych (czyli od idei do produktu, który da się sprzedać), utworzenie nowych kierunków (w tym ekoenergetyki) oraz Wydziału Nauk o Środowisku. Ponadto uczelnia, aby pozyskać studentów w dobie pogłębiającego się niżu, zamierza wprowadzić kształcenie w języku angielskim na wybranych kierunkach.
malgorzata.c@bialystokonline.pl