Projekt zrealizują przedstawiciele różnych wydziałów
Prace badawczo-rozwojowe będą prowadzić Politechnika Białostocka i spółka Moose z Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego.
- Podpisana została umowa dotycząca realizacji projektu polegającego na opracowaniu koncepcji, przeprowadzeniu analiz, badań symulacyjnych oraz wytworzeniu dokumentacji, prototypów oraz produktu końcowego - bezzałogowego statku powietrznego. Uczelnia stworzyć ma także układ zasilania drona, system nawijania-odwijania przewodu zasilającego z automatyczną kontrolą naciągu, system wizyjny oraz rozpoznawania obrazów. Zadanie obejmuje także zintegrowanie poszczególnych modułów sytemu - informuje rzeczniczka prasowa Politechniki Dorota Sawicka.
Projekt mają realizować przedstawiciele wydziałów: Elektrycznego, Informatyki, Mechanicznego i Zarządzania.
- Wydział Elektryczny będzie odpowiedzialny za opracowanie zasilania robota latającego, czyli drona, oraz systemu do rejestracji składu chemicznego gazów - chodzi o badanie składu powietrza - wyjaśnia koordynator projektu dr inż. Wojciech Walendziuk z Wydziału Elektrycznego.
Dla przemysłu i z przemysłem
Wartość podpisanej umowy to 700 tys. zł.
- Jest to kolejny projekt, który będziemy realizować dla przemysłu i z przemysłem - mówił prof. Roman Kaczyński, Prorektor ds. Rozwoju PB, sygnujący umowę z ramienia uczelni.
Prezes spółki Moose Artur Szczepaniak podkreślał, że obecna perspektywa unijna daje znakomite szanse rozwoju takiej firmie, jak właśnie Moose, ale nie mogłoby się to odbyć bez partnera w postaci Politechniki, która posiada wiedzę, kompetencje i potencjał.
- My swój udział w projekcie też mamy i deklarujemy, że zrobimy wszystko, by projekt się powiódł - zapewniał.
Firma stworzy innowacyjną aplikację do sterowania pracą drona, a także aplikację chmurową umożliwiającą dostęp do danych obserwacyjnych oraz analizy pracy systemu i jednostki latającej.
Moose Sp. z o.o. powstała w 2015 r., swoją działalność koncentruje na dostarczaniu klientom kompletnych, dedykowanych rozwiązań informatycznych opartych o wytwarzane przez firmę oprogramowanie. Projekt, w ramach którego podpisana została umowa, kończy się w 2020 r. Firma wyłoniła Politechnikę Białostocką w otwartym zapytaniu ofertowym jako wykonawcę części zadań w projekcie, który uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
monika.zysk@bialystokonline.pl