Spółka AC umożliwi uczestnikom kół naukowych działających na Wydziale Elektrycznym PB oraz w ZSE odbywanie praktyk studenckich i uczniowskich w swoim przedsiębiorstwie.
- Chcielibyśmy, żeby polska wiedza, polskie uczelnie były promowane w świecie. Sprzedajemy swoje produkty na ponad 40 rynkach świata, także absolwenci naszych uczelni mają szerokie możliwości rozwoju w naszej spółce - tłumaczy prezes AC Katarzyna Rutkowska. - Chcielibyśmy ściśle współpracować z kołami naukowymi i ta współpraca już się rozpoczęła. Chcielibyśmy także służyć swoją praktyczną wiedzą już podczas procesu edukacji, tak, żeby studenci mieli dostęp do najnowszych technologii.
Firma zobowiązuje się także do wsparcia technicznego i finansowego kół naukowych, które będą realizować projekty we współpracy z AC. Spółka, w ramach porozumienia, będzie udostępniać również swoje laboratoria wraz z wyposażeniem oraz fundować stypendia i nagrody.
Jak podkreśla prof. Roman Kaczyński, prorektor ds. rozwoju i współpracy PB, uczelnia współpracuje ze spółką AC już od kilku lat.
- Owocem tej współpracy są coraz bardziej widoczne. Dołączenie Zespołu Szkół Elektrycznych jest szczególnie cenne w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020, w której znaczna część funduszy ma zostać skierowana na współpracę przedsiębiorstw, szkół wyższych i szkół średnich - mówi.
Z kolei Anna Niczyporuk, dyrektor ZSE zaznacza, że współpraca z uczelnią oraz firmą działającą na rynku międzynarodowym, z pewnością podniesie prestiż Zespołu Szkół Elektrycznych. Będzie także zachętą dla uczniów gimnazjów do wybrania tej szkoły, jako oferującej zawody przyszłości.
malgorzata.c@bialystokonline.pl