Powołana w 1949 r.
Największa uczelnia techniczna w północno-wschodniej Polsce świętuje swoje powstanie. Politechnika Białostocka (PB) wywodzi się z powołanej w grudniu 1949 r. Prywatnej Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej w Białymstoku. Obecna rektor uczelni, Marta Kosior-Kazberuk, podczas czwartkowego spotkania, podziękowała wszystkim, którzy do tej pory budowali społeczność akademicką uczelni.
- Politechnikę Białostocką tworzą ludzie - powiedziała dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Tworzyli jej przeszłość, budowali potencjał, czego wspaniałe dowody możemy oglądać w otwartym 1 grudnia Centrum Historii, kreują jej teraźniejszość mierząc się z codziennymi wyzwaniami i zmieniającymi się uwarunkowaniami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Wreszcie to ludzie, to my, możemy zdecydować o przyszłości naszej Uczelni biorąc udział w szeroko konsultowanym opracowaniu społecznie pożądanej wizji rozwoju Politechniki Białostockiej. Coroczne obchody Święta Politechniki są okazją do wyróżnienia, nagrodzenia i docenienia tych osób, które szczególnie przyczyniły się do rozwoju Uczelni zarówno w minionym roku, jak i pracując tutaj przez wiele lat - dodała.
Aktualnie na sześciu wydziałach Politechniki Białostockiej kształci się 7104 studentów. Uczelnia zatrudnia 1400 osób.
Nagrody i odznaczenia
Coroczne obchody święta Politechniki są okazją do wyróżnienia, nagrodzenia i docenienia tych osób, które szczególnie przyczyniły się do rozwoju uczelni. Podczas uroczystości zostały wręczone odznaczenia państwowe i medale KEN. Ogłoszono też nadania tytułów naukowych, wręczono dyplomy doktora habilitowanego i promocje doktorskie, a także statuetkę "Złotego Absolwenta Politechniki Białostockiej" i nagrody w konkursie im. prof. Mikołaja Busłowicza.
51 pracowników Politechniki Białostockiej otrzymało Medale za Długoletnią Służbę przyznawane są przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej na wniosek Ministra Edukacji i Nauki. To odznaczenia za wzorowe i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa.
42 nauczycieli akademickich Politechniki Białostockiej otrzymało medale Komisji Edukacji Narodowej. Odznaczenie to nadawane jest za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania przez Ministra Edukacji Narodowej.
Z kolei na przestrzeni ostatnich dwóch lat na mocy nominacji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej tytuł profesora otrzymało 16 pracowników Politechniki Białostockiej.
Ponadto został rozstrzygnięty Konkurs na Najlepszego Studenta Politechniki Białostockiej w roku akademickim 2020/2021. Z każdego wydziału wyłoniono jednego laureata, a podstawowym kryterium branym pod uwagę w konkursie była średnia ocen studenta za ubiegły rok akademicki. W szczególnych przypadkach uwzględniano również dodatkowe osiągnięcia naukowe: publikacje, referaty, nagrody w konkursach naukowych. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody pieniężne.
Został rozstrzygnięty także Konkurs na Najlepszego Doktoranta Politechniki Białostockiej w roku akademickim 2020/2021. Podstawowym kryterium branym pod uwagę w konkursie była liczba punktów przyznana za osiągnięcia naukowe doktoranta w ubiegłym roku akademickim, w tym za wydane publikacje, referaty, patenty udzielone przez Urząd Patentowy RP, kierowanie projektem naukowo-badawczym oraz wszczęcie przewodu doktorskiego.
Odznaczenia państwowe wręczał Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski, medale KEN wręczała Rektor wraz z Barbarą Buraczewską, podlaską wicekurator oświaty, nagrody Prezydenta Miasta Białegostoku wyróżnieni studenci otrzymali z rąk Adama Musiuka, Zastępcy Prezydenta Białegostoku.
Miasto docenia najciekawsze prace dyplomowe
Tradycyjnie już studenci Politechniki Białostockiej (Wydziału i kierunku Architektura oraz Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku kierunków: Architektura Krajobrazu i Gospodarka Przestrzenna) zostali docenieni przez Miasto za najciekawsze prace dyplomowe.
Podczas święta PB w imieniu prezydenta jego zastępca, Adam Musiuk, gratulował nagrodzonym.
W tym roku nagrodzono 6 prac i wyróżniono 2 prace studentów z Wydziału Architektury. Laureaci otrzymają od 1 tys. do 4 tys. zł. Doceniono takie tematy, jak: "Przebudowa Placu NZS w Białymstoku", "Centrum sportów wodnych", "Centrum kultury", "Pawilon herbaciany" czy "Zespół architektoniczny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej na osiedlu Wygoda w Białymstoku".
Wśród laureatów konkursu znalazło się również 4 studentów kierunku Architektura Krajobrazu i 2 studentów kierunku Gospodarka Przestrzenna. Nagrody i wyróżnienia wyniosły od 1 tys. do 2 tys. zł. Docenione zostały prace dyplomowe na tematy takie, jak „Rewitalizacja skweru im. Pawła Adamowicza w Białymstoku”, „Projekt skweru Alei Bluesa w Białymstoku” czy „Wytyczne do opracowania programu rewitalizacji osiedla prefabrykowanej zabudowy wielorodzinnej w Białymstoku”.
Wręczenie nagród odbyło się podczas uroczystych obchodów „Święta Politechniki Białostockiej”, które miały miejsce 2 grudnia w auli na Wydziale Elektrycznym.
– Cieszę się, że obchody święta Politechniki Białostockiej stały się okazją do przekazania gratulacji studentom, których prace są najciekawsze i do tego związane z naszym miastem – podkreślił zastępca prezydenta Adam Musiuk.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl