"Polański, Horowitz. Hometown", powrót do wspomnień

2021.08.24 12:08
Po kilkudziesięciu latach wreszcie udało im się spotkać w rodzinnym mieście. Dwóch artystów, fotografik Ryszard Horowitz i reżyser Roman Polański, wędrują po Krakowie śladami swoich wojennych doświadczeń.
"Polański, Horowitz. Hometown", powrót do wspomnień
Fot: Materiały prasowe

Film "Polański, Horowitz. Hometown" jest barwną opowieścią o dzieciństwie, przyjaźni, wspólnym żydowskim losie i przede wszystkim o miejscu, które (mimo upływu czasu i wielu zmian) nadal pozostaje domem.

Przemierzają uliczki Kazimierza i dawnego getta, zaglądają do mieszkań, w których spędzili chłopięce lata, wspominają tych, których już nie ma – ale także tych, dzięki którym przeżyli Zagładę.

Roman Polański to światowej sławy reżyser filmowy, scenarzysta, aktor i producent. W trakcie II wojny światowej wraz z częścią swej rodziny przetrwał Zagładę Żydów w krakowskim getcie. Po wojnie studiował reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Laureat Oscara i Złotej Palmy, Polański przetrwał Holokaust dzięki polskiej rodzinie, która przez dwa lata ukrywała przyszłego reżysera na wsi pod Wadowicami. Po wojnie, dwukrotnie wracał do Wysokiej, żeby podziękować rodzinie, która ocaliła mu życie. Niestety, Buchałowie opuścili miejscowość i nikt nie potrafił powiedzieć, gdzie są. Po kilku latach poszukiwań twórcy filmu trafili na trop potomka gospodyni, która ocaliła Polańskiego, i doprowadzili do spotkania Stanisława Buchały ze światowej sławy reżyserem. Po tym wydarzeniu Polański złożył świadectwo w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie, który po kilkuletnim procesie odznaczył Buchałów medalem "Sprawiedliwi wśród Narodów Świata".

Ryszard Horowitz jest jednym z najsłynniejszych polskich artystów fotografików. Mieszka i tworzy w Nowym Jorku. Jest prekursorem komputerowego przetwarzania fotografii i współzałożycielem amerykańskiego Stowarzyszenia Fotografików Reklamowych APA. W czasie drugiej wojny światowej wraz z rodziną pochodzenia żydowskiego został osiedlony w getcie krakowskim, następnie więziony w obozach koncentracyjnych. Ocalał z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, będąc jednym z najmłodszych, którzy go przeżyli i najmłodszym z ponad tysiąca uratowanych dzięki staraniom Oskara Schindlera. Po wojnie został odnaleziony przez matkę, która rozpoznała go na jednym z kadrów wyświetlanego w Krakowie rosyjskiego filmu propagandowego.

Bronisława Horowitz - Karakulska (Niusia) to siostra Ryszarda Horowitza. Jest ostatnią osobą żyjącą w Polsce ocaloną przez Oskara Schindlera, niemieckiego fabrykanta, który z narażeniem własnego życia ratował swoich żydowskich robotników przymusowych przez zagładą w niemieckich obozach koncentracyjnych. Po zakończeniu wojny Niusia wróciła do Krakowa, gdzie mieszka do dzisiaj. Propaguje pamięć o postawie Schindlera. Jest współautorką wystawy poświęconej jemu oraz Żydom, których ocalił. W 2019 roku została odznaczona Krzyżem Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

Pokaz specjalny filmu "Polański, Horowitz. Hometown" odbędzie się w czwartek (26.08), o godz. 18:30 w Kinie Forum.

SZCZEGÓŁY I BILETY

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1396 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39