Przedstawienie w ramach projektu "Modlitwa. Teatr powszechny" zostało zainspirowane tekstem tegorocznej noblistki Swietłany Aleksijewicz pt. "Czarnobylska modlitwa". Jak podkreślają jego pomysłodawcy, to spektakl partycypacyjny, otwarte działanie sceniczne z udziałem zainteresowanych mieszkańców regionu. Opiera się na założeniu, że uczestnictwo w kulturze nie może oznaczać tylko dostępu do instytucji kultury, ale powinno być poszerzane o możliwości aktywnego udziału w jej tworzeniu. Na scenie w UCK pojawi się 8 takich osób.
- To nie grupa, to super-grupa! - relacjonuje Katarzyna Niziołek, kuratorka przedsięwzięcia. - Reportaż Aleksijewicz jest bardzo trudnym tekstem, przede wszystkim na poziomie emocjonalnym. Już sama rozmowa o książce w grupie wymagała od uczestników dużej otwartości, a co dopiero wystąpienie na scenie! Mierzymy się z tym wyzwaniem wspólnie. Wciąż nie wiemy, jaki będzie ostateczny kształt spektaklu. Wyłania się stopniowo z lektury, dyskusji, prób, pracy z reżyserem, a przede wszystkim zaangażowania uczestników.
Reżyserem przedstawienia jest Michał Stankiewicz. Pierwszy spektakl można obejrzeć w środę (13 lipca) o godz. 19.00 w Uniwersyteckim Centrum Kultury na terenie kampusu UwB.
Kolejne spektakle powstaną w Czeremsze (jeszcze w lipcu) i Gródku (w sierpniu). Twórcy nawiązali też współpracę z Teatrem Szwalnia z Łodzi, gdzie będą gościć w październiku.
Projekt "Modlitwa. Teatr powszechny" realizowany jest przez Fundację Uniwersytetu w Białymstoku dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
Szczegóły: "Modlitwa. Teatr powszechny" na kampusie UwB
anna.d@bialystokonline.pl