Tylko u 31% badanych stwierdzono ciśnienie tętnicze w normie, 9% pacjentów miało podwyższone stężenie glukozy, natomiast aż u 39% wykryto nieprawidłowy poziom cholesterolu. - Za wyniki naszych pacjentów możemy winić ich tryb życia. Tylko 24% badanych regularnie uprawia wysiłek fizyczny, aż 16% przyznaje się, że są palaczami - informują organizatorzy. - Zawał serca to schorzenie, które co roku dotyka ponad 100 tys. osób w naszym kraju - mówi dr Katarzyna Urbańska - mimo to Polacy ciągle bagatelizują ryzyko jego wystąpienia. Co dziesiąta osoba odwiedzająca poradnię, u której w przeszłości rozpoznano zawał, przyznała, że się nie leczy.
Dlatego podczas tegorocznej akcji badano Polaków pod kątem czynników ryzyka zawału oraz próbowano nauczyć ich rozpoznawać jego objawy i prawidłowo na nie reagować. Jej celem było nauczenie pacjentów jak powinno wyglądać życie osoby po zawale, co należy w nim zmienić.
Kardiologiczna Poradnia Servier odwiedziła w tym roku 14 miast - od Szczecina po Rzeszów. Białostoczanie skorzystali z niej 15 października. Podczas tegorocznej akcji średnia wieku osób, które wzięły udział w badaniach wynosiła 57 lat, nieco ponad połowę z nich stanowiły kobiety.