ak wynika z badania UCE RESEARCH i SYNO Poland dla platformy ePsycholodzy.pl co piąty Polak pracuje powyżej 8 godzin dziennie. Około 26% mężczyzn i ponad 16% kobiet pracuje co najmniej 9 godz. w ciągu dnia. Zdaniem ekspertów to dowód na to, że jesteśmy wciąż bardzo zaplanowanym zawodem.
– Jak wynika z naszych danych, wśród kadry specjalistycznej i menedżerskiej wciąż obowiązującym standardem jest zatrudnienie na pełny etat, co najczęściej oznacza pracę przez 5 dni w tygodniu. Od kilku lat na popularności zyskują pozaetatowe formy współpracy, oferujące pracownikowi większą elastyczność w wyborze godzin pracy. W zależności od sytuacji, dla jednych oznacza to skrócenie czasu przeznaczanego na aktywność zawodową, a dla innych – jego wydłużenie – komentuje Łukasz Grzeszczyk z Hays Poland.
Okazuje się, że ponad 6% Polaków, którzy są aktywni zawodowo pracuje 6 dni w tygodniu. W przypadku ponad 5% jest "różnie” i ilość przepracowanych dni zależy miesiąca i grafiku w miejscu zatrudnienia.
– Krótkotrwały okres wzmożonej aktywności zawodowej nie jest jeszcze niepokojącym zjawiskiem. Może wynikać z przejściowej sytuacji, związanej np. z potrzebą zebrania dodatkowych środków na określony cel. Jeśli jednak człowiek stale pracuje przez 7 dni w tygodniu, to przestaje oddzielać czas zawodowy od prywatnego, potrzebnego na odpoczynek, dbanie o zdrowie czy tworzenie relacji. W wielu przypadkach może to być oznaką pracoholizmu – mówi Michał Murgrabia z platformy ePsycholodzy.pl.
Pracę średnio 5 dni w tygodniu deklaruje 13,6% Polaków z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym, 39,5% – z zasadniczym, 47,1% – ze średnim i 64,2% – z wyższym. Zdaniem ekspertów wyższe wykształcenie daje więcej możliwości, jeśli chodzi o pracę na etacie. Nie ma więc co się dziwić, że 5 dni w tygodniu pracują przeważnie absolwenci studiów.
– Osoby z niższym wykształceniem rzadziej podejmują pracę w pełnym wymiarze godzin. Powodem tego są przeważnie trudności z dostosowaniem ich umiejętności do potrzeb rynku pracy – zwraca uwagę Michał Murgrabia.
Jak wynika z badania 13,4% Polaków pracuje zawodowo aż 9-10 godzin dziennie. 10,5% rodaków wykonuje pracę przez 4-6 godzin w ciągu dnia. 7,6% respondentów deklaruje więcej niż 10 godz.
– Wytłumaczenie, dlaczego tak wiele osób pracuje w godzinach nadliczbowych, nie jest jednoznaczne. Mówi się o niższej produktywności pracy w Polsce w porównaniu do krajów Europy Zachodniej. Wynika ona ze specyfiki polskiej gospodarki i mniejszego dostępu do technologii oraz innowacji. Kolejnym aspektem jest to, że Polacy często łączą wiele różnych funkcji i obowiązków, podczas gdy w Skandynawii pracownicy na analogicznych stanowiskach w tych samych koncernach skupiają się wyłącznie na jednym obszarze. Ponadto u nas wciąż jest obecny etos ciężkiej pracy – wyjaśnia ekspert z Hays Poland.
Eksperci podkreślają, że badanie tylko udowodniło, że Polacy są wciąż jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie.
justyna.f@bialystokonline.pl