Kim naprawdę była Simona Kossak? Legendarna badaczka, polska aktywistka ekologiczna, która mieszkała przez wiele lat w Puszczy Białowieskiej, otoczona zwierzętami. Dlaczego uciekła od rodziny? Jak wyglądało jej życie w latach 70.?
Simona Kossak urodziła się w 1943 r. w Krakowie, zmarła w 2007 w Białymstoku. Była biolożką, profesorką nauk leśnych. Znana była przede wszystkim z aktywności na rzecz zachowania resztek naturalnych ekosystemów Polski. Sama siebie określała czasem mianem "zoopsychologa"
W filmie "Simona" w reż. Natalii Korynckiej-Gruz znalazły się unikalne, często prezentowane po raz pierwszy zdjęcia i nagrania z archiwum Simony oraz jej partnera Lecha Wilczka. Film przenosi widza do pradawnej Puszczy i pozwala doświadczyć wyjątkowego życia z dala od cywilizacji. Simona była ulubienicą terroryzującego okolicę kruka, matkowała rysiowi i łosiom. Jej empatyczne podejście do zwierząt i roślin nie tylko pozwoliło nam zobaczyć Puszczę Białowieską jako unikalny na skalę światową ekosystem, ale też pomogło bardziej zrozumieć, że jesteśmy współlokatorami na Ziemi i powinniśmy pozwolić żyć innym istotom.
Ta barwna, bezkompromisowa i wyprzedzająca swój czas wizjonerka często samotnie musiała walczyć o dobro oraz szacunek dla przyrody.
Pokazy przedpremierowe filmu "Simona" odbędą się w Kinie Forum w sobotę (20.08) o godz. 18:30 oraz w środę (7.09) o godz. 18:30. Bilety są dostępne w kasie Kina oraz na stronie internetowej Białostockiego Ośrodka Kultury.
anna.kulikowska@bialystokonline.pl