Pokaz sprzętu, spacer i poczęstunek. Pełen atrakcji weekend w Muzeum Wojska

2019.09.11 10:36
"Wokół jednego eksponatu. Kurtka mundurowa wz.19" to ekspozycja, która powstała w stulecie powstania pierwszego polskiego munduru II Rzeczypospolitej. Nie tylko ta wystawa czeka na odwiedzających Muzeum Wojska.
Pokaz sprzętu, spacer i poczęstunek. Pełen atrakcji weekend w Muzeum Wojska
Fot: Szczepan Skibicki

- Bohaterem wystawy jest kurtka mundurowa wz. 19 dla szeregowych, pozyskana do zbiorów Muzeum w ubiegłym roku. To jeden z najcenniejszych eksponatów instytucji, ważny w skali ogólnopolskiej. Opowieść o przedmiocie zilustrowana została archiwalnymi fotografiami oraz korespondującymi z nimi portretami i wypowiedziami osób, dla których mundur (bądź jego elementy) stanowią istotny element codziennego życia - informuje Marcin Koziński z Muzeum Wojska w Białymstoku, który jest pomysłodawcą i autorem ekspozycji.

W listopadzie 1918 r., po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. Jednym z największych zadań odradzającego się państwa było zespolenie ziem, które różniły się niemal wszystkim: prawem, walutą, a nawet rozstawem szyn kolejowych. Podobne wyzwanie czekało powstające w II RP Wojsko Polskie. Jego początki charakteryzowała różnorodność wyszkolenia, zwyczajów, komend, uzbrojenia i umundurowania. W zasadzie jedynym powszechnym i spójnym elementem uniformów podczas walk o granice było godło - orzeł.

Dlatego już w grudniu 1918 r. rozpoczęła pracę Komisja Ubiorcza przy Ministerstwie Spraw Wojskowych, w której skład weszli m.in. W. Kossak (artysta malarz), M. Kukiel (historyk wojskowości), B. Gembarzewski (dyrektor Muzeum Narodowego, wkrótce organizator i pierwszy dyrektor Muzeum Wojska w Warszawie), M. Wisznicki (malarz, autor prac o umundurowaniu I Korpusu Polskiego w Rosji), K. Słowiński (z katedry towaroznawstwa Politechniki Warszawskiej). Jej celem było opracowanie wspólnego munduru, uwzględniającego "tradycję narodową, aktualne potrzeby wojska, dążenia do demokratyzacji bez faworyzowania i dyskryminowania jakiegokolwiek rodzaju broni oraz do zacierania różnic między mundurem oficerskim a żołnierskim". Uwzględniając trudną sytuację gospodarczą kraju, mundur miał być też możliwie tani.

Po trwających wiele miesięcy pracach i badaniach przeprowadzonych w pobliżu stacji kolejowej w Wawrze pod Warszawą zdecydowano, że mundur polski będzie miał barwę khaki (czyli szaro-brunatno-zieloną), krojem kurtki przypominając rozwiązania brytyjskie i francuskie. Przepis ubiorczy zatwierdzony został przez naczelnego wodza J. Piłsudskiego 1 listopada 1919 roku, a opublikowano go w Dzienniku Rozkazów M. S. Wojsk. z 15 listopada.

Wystawa zostanie otwarta w niedzielę (15.09) o godz. 15.00.

Ponadto Muzeum Wojska w Białymstoku zaprasza wszystkich białostoczan na swoje urodziny. Wkraczająca w kolejne półwiecze instytucja będzie celebrować je podczas "Weekendu z Muzeum". W programie jest wiele atrakcji, m.in. pokazy sprzętu wojskowego, warsztaty, a także oprowadzanie kuratorskie po wystawie, spacer z przewodnikiem i poczęstunek.

Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzeń.

Szczegóły:
Wystawa: "Wokół jednego eksponatu. Kurtka mundurowa wz.19",
Weekend z Muzeum

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

Polecamy
Serwis telefonów GSM. Komis RTV
Serwis telefonów GSM. Komis RTVul. Św. Rocha 13/15 lok. 21
15-879 Białystok

Więcej informacji
1316 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39