Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2024-08-09 - 2024-08-24
Organizatorzy zapraszają na wystawę "Poetyka Plakatu" Zbigniewa Waszczeniuka.
Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom uzyskał w Pracowni Plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego. Uprawia rysunek, malarstwo, grafikę oraz formy przestrzenne. Swoje prace prezentował na kilkudziesięciu wystawach m.in. w Bazylei, Paryżu i Sztokholmie, mają one również swoje stałe miejsce w zbiorach prywatnych w USA, Kanadzie, Hiszpanii, Francji, Szwajcarii, Szwecji, Niemczech, Włoszech i w Grecji. Mieszka i pracuje w Supraślu.
Każdy z nas to dostrzega i na swój sposób również reaguje.
Artysta widzi owe paradoksy z większą niż pozostali wyrazistością i poszukując bliskich mu środków wyrazu - nie przechodzi obojętny.
"Zbigniew Waszczeniuk z wrażliwością właściwą jego refleksyjnej naturze zauważa je i przekazuje w formie grafiki artystycznej i plakatu. Ma wiele do powiedzenia...
I nie chodzi tu jedynie o upowszechnianie własnych poglądów czy wyobrażeń.
Stara się być ponad subiektywnym widzeniem zjawisk, które go poruszyły, zaciekawiły lub zbulwersowały. Są to: podróże, woda, barwy, postacie, muzyka, czas, wspomnienia, relacje, natura. Co ciekawe, zarówno w swoich grafikach, jak i plakatach posługuje się podobną stylistyką - lapidarną, poetycką i zabawną, operującą motywami plastycznymi, wywodzącymi się w dużym stopniu z rysunku, wykorzystującymi fotografię, kolaż , tradycyjne techniki malarskie, oraz formy przestrzenne.
Autor nie lubi monotonii, w swoich pracach przechodzi od czystej formy do kompozycji motywów i konwencji z rozmaitych tradycji wizualnych. Bazuje na wyszukanej symbolice, wymagającej od widza sporej inteligencji, ale też operuje przekazem zaskakująco prostym i zrozumiałym dla wszystkich, jak pierwsza myśl, skojarzenie, jak impuls.
Niezaprzeczalny etos plakatu, któremu hołduje, jest jego znakiem rozpoznawczym, esencją w twórczych zmaganiach. Można w nich odnaleźć echa sławnej Polskiej Szkoły Plakatu i osobistego mentora oraz mistrza - prof. Henryka Tomaszewskiego" - Lila Wyszkowska
Start wernisażu w piątek (9 sierpnia) o godz. 18:00.
Wystawa będzie dostępna do 24 sierpnia.