Pod koniec lutego br. Instytut Biologii ogłosił plan stworzenia ogromnej wystawy akwarystycznej, która przybliżałaby zwiedzającym podwodny świat roślin i zwierząt z 5 kontynentów. Do zapełnienia przygotowano zbiorniki o pojemności od 150 do ponad 500 litrów.
- 19 z nich przeznaczyliśmy na okna kwiatowe z roślinnością o ciekawych przystosowaniach do różnych warunków środowiskowych. Są 3 zbiorniki ziemnowodne, 2 akwaria z płazami, żyjącymi w środowisku wodnym, 1 akwarium dla żółwi ziemnowodnych. Ciekawostką jest tu zbiornik z poskoczkami mułowymi – rybami, które większość doby spędzają na lądzie – mówi Anna Koszewnik z Instytutu Biologii UwB.
Wystawa powiększyła się ostatnio o akwaria biotopowe. Podziwiać można "Czarne Wody" Amazonki, charakteryzujący się wartkim nurtem rzecznym biotop "Kongo" czy zbiornik imitujący grotę, w której mieszkają ślepczyki jaskiniowe. Biologom w pracach pomagali hobbyści, skupieni wokół lokalnego forum akwarystycznego AkwariumOnline.pl.
- Większość z nas pasjonuje się hodowlą ryb akwariowych od wielu lat, dawno już przeszliśmy etap zbiorniczków tzw. ogólnych i koncentrujemy się na wybranych biotopach. Żaden z nas nie ma jednak możliwości, tak finansowych, jak i lokalowych, do "spełnienia" się w tym zakresie w pełni. Możliwości, jakie daje infrastruktura "akwarystycznego wieżowca" w Instytucie Biologii, do tej pory były dla nas poza jakimkolwiek wyobrażeniem, poza naszym zasięgiem. Dlatego możliwość uczestniczenia w tym projekcie przyjęliśmy z entuzjazmem – relacjonował Andrzej Nieborak, administrator Ogólnopolskiego Forum Akwarystycznego AkwariumOnline.pl.
Efekt tej współpracy będzie można podziwiać już w najbliższą sobotę (14.05) od godz. 10.00 w Instytucie Biologii UwB, kiedy to zostanie oficjalnie otwarta wystawa "Akwaria biotopowe pięciu kontynentów". Będzie miało miejsce także rozstrzygnięcie konkursu "Kolorowy Świat w Akwarium", w którym udział wzięli uczniowie szkół podstawowych i przedszkolaki z województwa podlaskiego.
kamila.ausztol@bialystokonline.pl