Podróż na Wschód. Międzynarodowa wystawa w Galerii Arsenał i przestrzeni miejskiej [wideo]

2011.08.04 00:00
Osiem artystycznych realizacji w w przestrzeni miejskiej, performence przez skypa, wystawy 40 artystów w Galerii Arsenał i w Starej Elektrowni. Ponadto, panele dyskusyjne, wykłady, pokazy filmów i warsztaty. W dniach 5 sierpnia - 30 września, Białystok będzie jedynym w Europie miastem, który podczas polskiej prezydencji zaprasza w "Podróż na Wschód".
Podróż na Wschód. Międzynarodowa wystawa w Galerii Arsenał i  przestrzeni miejskiej [wideo]
Fot: Galeria Arsenał
Praca Elene Rakviashvili pt. "Tam, gdzie należysz"

Do udziału w projekcie Polska, jako jeden z inicjatorów Partnerstwa Wschodniego, zaprosiła artystów z postkomunistycznego bloku, czyli państw takich jak: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia czy Ukraina.

- Tu chodzi o miłość. O współobecność artystów z Armenii i Azerbejdżanu. O gest Sophii Tabatadze, która prezentuje prace chińskiej artystki Xiang Yan Yang, z powodów politycznych nieobecnej w światowej sztuce. Sophia Tabatadze w przyjacielskim geście odstępuje "swoje" miejsce na ważnej wystawie innej artystce. I o performance Dumitru Oboroca, całującego ściany Galerii Arsenał. I jak nas nie kochać? - pyta Galeria Arsenal na swoim profilu na Facebooku.

Wspólna "Podróż na Wschód" będzie próbą odpowiedzi na pytanie, czy współczesne budowanie wspólnoty, stosunków międzynarodowych w przyjaznej, pozytywnej atmosferze jest realne, czy też idea integracji europejskiej jest kolejną utopią, którą rozwieje wiatr historii.

Wystawa w Białymstoku, zarówno we wnętrzach Galerii Arsenał, jak też w przestrzeni miasta jest międzynarodową prezentacją Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.



Wiele instalacji jest od początku budowanych na miejscu, a niektóre z nich np. "Kolektor" w Ogrodzie Branickich, "Czerwony Lew" na schodach Uniwersytetu w Białymstoku czy "Otwarte mieszkanie" na Placu Jana Pawła II pojawiły się w centrum na kilka dni przed oficjalnym otwarciem.

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych prac jest instalacja CHINGIZA pt. "Modyfikacja Azerbejdżanu". Dzieło powstanie na dziedzińcu Pałacu Branickich. Artysta stworzy mapę swojego kraju o wymiarach 20 na 25 metrów z prawie tony warzyw, owoców, kwiatów, roślin, która będzie się rozkładać.

Natomiast Sergey Shabohin, artysta z Białorusi pokaże w Starej Elektrowni film pt. "Terroryzm sztuki" dotyczący artystycznego aktywizmu w swoim kraju.

- Obecnie tylko terroryści mają moc przekonywania i docierania do ludzi. Mój film sugeruje, że aby głos kreatyw­nych jednostek został usłyszany i potraktowany poważnie, muszą stosować szantaż i przemoc, być jak terrorysta - powiedział Shabohin.

Instalacje zajmą nietypowe miejsca np. toaletę w Galerii Arsenał. Będzie to praca Orkhan Huseynov z Azerbejdżanu pt. "Zajęte" (Occupied w jęz. angielskim). Dzieło gra z dwuznacznością angielskiego terminu, a podobną wieloznaczność ma też polskie słowo - zajęte) - stosowanego w odniesieniu do miejsca, w którym już ktoś przebywa (np. do toalety), ale też na określenie terytorium okupowanego przez siły wroga w trakcie konfliktu zbrojne­go. Pracę tworzą z setki plastikowych żołnierzyków.

Przestrzeń wystawienniczą powiększy również neon Elżbiety Jabłońskiej - "Nowe życie". Obiekt z lat 70-tych znale­ziony na terenie podbydgoskiej spółdzielni rolniczej, artystka zamontuje na elewacji Starej Elektrowni. Oprócz historycznego łącznika z dziedzictwem PRL, neon symbolicznie podkreśla kolejne wcielenie budynku, który do końca sierpnia już oficjalnie stanie się nową przestrzenią wystawienniczą Galerii Arsenał.

Uroczyste otwarcie "Podróży na Wschód" w piątek, 5 sierpnia o godz. 17 na dziedzińcu Galerii Arsenał.

Więcej na temat wystawy można przeczytać na stronie Galerii Arsenał, a także profilu na Facebooku.

MAG

1683 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39