Zaczynają od petycji
10 lutego rozpoczęła się zbiórka podpisów pod petycją do władz miasta w sprawie bardziej zdecydowanych działań na rzecz poprawy powietrza w Białymstoku. Organizatorzy petycji "Poprawmy powietrze w Białymstoku!" podkreślają, że mimo utartego stwierdzenia, że województwo podlaskie to "zielone płuca" Polski, jego stolica, Białystok, zmaga się z przekroczonymi normami powietrza. Zimą smog unosi się nad osiedlami domów jednorodzinnych, które nie są objęte monitoringiem jakości powietrza. Z kolei centrum miasta jest narażone na emisje spalin z transportu.
Ich zdaniem władze miasta nie podjęły wystarczająco skutecznych działań w celu zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.
- Apelujemy do władz miasta o zorganizowanie Okrągłego Stołu Antysmogowego, w którym uczestniczyć będą przedstawiciele prezydenta, rady miasta, ekspertów i organizacji społecznych. Chcemy wspólnie opracować wieloletnią politykę poprawiania jakości powietrza w Białymstoku – mówi Łukasz Pełszyński z Białostockiego Alarmu Smogowego.
W ramach społecznej akcji przez miesiąc będą zbierane podpisy pod petycją zarówno w internecie, jak również na białostockich osiedlach. Planowane są także spotkania z władzami miasta.
Trzeba działać wspólnie
Petycję można znaleźć na: stronie internetowej.
Wspierać mogą ją zarówno organizacje społeczne, nieformalne ruchy społeczne, jak również i poszczególni mieszkańcy Białegostoku. Wśród inicjatorów petycji znalazły się takie podmioty jak: Białostocki Alarm Smogowy, Fundacja SocLab, Inicjatywa Dla Białegostoku, Instytut Działań Miejskich, Miasto Mieszkańców, Pieszy Białystok, Ratujmy Zwierzyniec, Rowerowy Białystok, Stowarzyszenie Jaroszówka.
- Smog dotyczy nas wszystkich. Dlatego potrzebny jest dialog wszystkich zainteresowanych środowisk, ponad podziałami politycznymi. Ważne jest, byśmy wspólnie ustalili najskuteczniejsze sposoby poprawienia jakości powietrza w naszymi mieście - mówi Katarzyna Sztop-Rutkowska z Inicjatywy dla Białegostoku.
Miasto od 2016 roku ma program gospodarki niskoemisyjnej. W ramach tego programu uruchomiono projekt dofinansowania wymiany pieców oraz instalacji kolektorów słonecznych. Uczestnicy zostali wyłonieni już w marcu 2017 roku – łącznie 450 domostw. Realizacja jest jednak na razie w zawieszeniu ze względu na problemy z rozstrzygnięciem przetargu. Lepiej idą inwestycje w niskoemisyjne autobusy czy termomodernizację budynków użyteczności publicznej.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl