150 tys. młodych Podlasian rozpocznie wakacje
W piątek (23.06) uczniowie usłyszą ostatni dzwonek szkolny i rozpoczną długo wyczekiwane wakacje. Okres przygotowań do bezpiecznego spędzenia wakacji trwał już od kilku miesięcy, a służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo realizują różnorodne programy edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży, mające na celu przekazanie istotnych zasad.
- To także praca rodziców, ale jak co roku w okresie letnim służby i instytucje przeprowadzą wiele wzmożonych działań - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Kuratorium Oświaty w Białymstoku otrzymało 346 zgłoszeń dotyczących wypoczynku letniego dzieci i młodzieży organizowanego przez instytucje z województwa podlaskiego. Obecnie zatwierdzono już 224 z tych zgłoszeń.
- Kuratorium Oświaty, jak co roku, przeprowadzi kontrolę co najmniej 20% wypoczynków, również z udziałem inspekcji sanitarnej i policji - zapowiedziała wicekuratorka oświaty Barbara Buraczewska.
Warto podkreślić, że w przypadku wypoczynku, który nie został zgłoszony i uwzględniony w bazie danych dotyczącej wypoczynku, należy uznać go za nielegalny. W związku z tym, podczas kontroli, szczególną uwagę będzie się zwracać na kwalifikacje kadry pedagogicznej, zgodność z przepisami prawa, realizację programu oraz warunki pobytu, w tym żywienie. Jest to istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa i jakości oferowanego wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży.
W wypoczynku krajowym, jak wynika z danych kuratorium, weźmie udział 5,2 tys. uczniów, ponad 3,3 tys. do tej pory zdecydowało się na półkolonie.
- Apelujemy do organizatorów wypoczynku, szczególnie tych mniej doświadczonych, aby mieli zaufanie do instytucji prowadzących nadzór i kontrolę. Wszyscy działają dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży - podkreślał wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.
Bezpieczne kąpieliska i kontrole busów
Główny Inspektorat Sanitarny przeprowadzi kontrole kąpielisk na terenie województwa, gdzie znajduje się łącznie 16 wyznaczonych miejsc do kąpieli. Aktualną listę tych kąpielisk oraz informacje dotyczące przeprowadzonych badań wody można znaleźć na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Ważne jest, aby wiedzieć, czy dana lokalizacja została już poddana analizie, aby zagwarantować bezpieczeństwo kąpieli. Sezon kąpieliskowy trwa od 1 czerwca do 30 września. Inspektorzy sanitarni sprawdzają jakość wody pod względem parametrów sanitarno-higienicznych, takich jak zawartość bakterii, mikroorganizmów czy substancji chemicznych, które mogą wpływać na zdrowie kąpiących się osób.
- 8 kąpielisk zostanie uruchomionych w czerwcu, kolejne w lipcu. O możliwości otwarcia decyduje pobieranie próbek wody - czy nadaje się ona do kąpieli. W tej chwili działa kąpielisko miejskie Dojlidy - przekazała p.o. Podlaskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Ewa Jakubowicz.
Ponadto Państwowa Straż Pożarna aktywnie angażuje się w akcje edukacyjne mające na celu poprawę bezpieczeństwa. Na prośbę organizatorów różnych wydarzeń, strażacy chętnie spotykają się z uczestnikami, aby przekazać im ważne informacje dotyczące zasad bezpieczeństwa. Strażacy dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą, omawiając m.in. zasady zachowania w przypadku pożaru, korzystania z substancji niebezpiecznych czy udzielania pierwszej pomocy.Ponadto jeśli warunki pogodowe na to pozwalają, strażacy mogą zorganizować specjalne szkolenia na wodzie.
Z kolei o bezpieczeństwo na lądzie zadba Podlaska Policja i Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego.
- Będziemy kontrolować prędkość oraz bezpieczeństwo pieszych, niechronionych uczestników ruchu drogowego. Te działania potrwają do końca wakacji - zapowiedział st. asp. Marcin Gawryluk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.
Inspektorzy WITD będą przeprowadzać kontrole na drogach najczęściej uczęszczanych tj. S8, DK 61, DK 65, S19. Przeprowadzą także kontrole autobusów, którymi dzieci i młodzież będę podjeżdżały w trakcie wakacji pod kina, teatry, baseny.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl