"Podlaskie podwórka" powalczą z patologią. To jeden z projektów

2020.03.04 09:08
Skorzystają dzieci z trudnych środowisk, osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy. Kilkanaście milionów złotych zostanie przeznaczonych na usługi społeczne i zdrowotne na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem.
"Podlaskie podwórka" powalczą z patologią. To jeden z projektów
Fot: pixabay

Właśnie wybrano projekty, których celem jest walka z wykluczeniem społecznym niektórych mieszkańców naszego województwa i pomoc im w codziennym życiu.

Harcerze przeciw patologiom

ZHP Chorągiew Białostocka w 50 gminach Podlaskiego utworzy placówki wsparcia dziennego prowadzone w formie podwórkowej oraz powoła zespół ekspertów świadczących usługi doradcze, mediacyjne i terapeutyczne. Zajęcia prowadzone będą wśród 10-15 osobowych grup oraz indywidualnie. Mają one m.in. wzmacniać przedsiębiorczość, umiejętności społeczne, więzy rodzinne oraz kompetencje kluczowe na rynku pracy. Projekt "Podlaskie Podwórka" ma niwelować negatywne skutki patologii środowiskowych.

W sumie ZHP w najbliższych latach na zorganizowanie czasu dzieciom i młodzieży wyda 4,4 mln zł (4,1 mln pochodzić będzie z unijnej dotacji).

Troska o niepełnosprawnych

W powiecie bielskim dzieci skorzystają z socjoterapii, glottodydaktyki, terapii pedagogicznej i logopedycznej. Natomiast osoby sprawujące rodzinną pieczę zastępczą, opiekujące się osobami z niepełnosprawnościami, a także rodziny przeżywające trudności opiekuńczo-wychowawcze otrzymają wsparcie w postaci szkoleń i warsztatów.

Bielska Parafia Najświętszej Opatrzności Bożej obejmie opieką 60 niesamodzielnych osób, w tym z niepełnosprawnościami. Skorzystają one z usług opiekuńczych w klubie seniora. W ramach projektu powstanie również wypożyczalnia sprzętów dla osób niesamodzielnych i ich opiekunów.

Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Białymstoku przygotuje i poprowadzi Dzienny Dom Pomocy, w którym opiekę znajdzie 35 osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz całościowymi zaburzeniami rozwojowymi z powiatu siemiatyckiego, bielskiego i hajnowskiego. Urządzi również mieszkania wspierane, w których zostanie zapewniona opieka nad uczestnikami projektu w zastępstwie opiekuna faktycznego (w związku ze zdarzeniem losowym, potrzebą załatwienia codziennych spraw lub jego odpoczynku).

Pomoc seniorom

Co ważne, powstaną też domy seniora: w Milejczycach, Brańsku i Dreństwie, w których opiekę znajdzie 115 osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym.

W sumie na wspomnianych 7 projektów zarząd województwa podlaskiego przyznał aż 13,5 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego. Fundusze te pokryją zdecydowaną większość ich wartości.

Ponadto dwie kolejne inicjatywy zostaną zrealizowane w ramach Lokalnej Grupy Działania Biebrzański Dar Natury.

Spółdzielnia Socjalna Active Go w Białymstoku wraz z gminą Wąsosz zrealizują projekt, mający na celu opiekę nad 11 osobami z tej gminy, potrzebującymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Osoby te będą objęte usługami opiekuńczymi w miejscu zamieszkania.

Z kolei gmina Rajgród skupi się na pomocy seniorom. W istniejącym klubie powstanie 20 nowych miejsc.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1396 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39