Województwo podlaskie dobrze radzi sobie z wykorzystaniem środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Pomimo że do końca roku pozostały jeszcze niespełna dwa miesiące, już teraz Samorząd Województwa Podlaskiego zrealizował plan związany z wydatkowaniem (certyfikacją) funduszy unijnych z RPOWP 2014-2020. Oznacza to, że naszemu regionowi nie grozi utrata nawet jednego euro czy złotówki!
101 procent normy
Do końca 2018 roku nasze województwo, zgodnie z przyjętymi wcześniej założeniami, musiało scertyfikować prawie 167,5 mln euro. Ten cel został osiągnięty i to z nadwyżką już 8 listopada tego roku. Certyfikowaliśmy 101 procent wydatków! Tę informację przekazali podczas konferencji prasowej, która odbyła się 14 listopada, Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego i Maciej Żywno, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.
Dlaczego jest to ważne?
W ostatnich tygodniach można było usłyszeć w mediach o zagrożeniu utratą części funduszy przez regiony, w tym przez Podlaskie. To zagrożenie miało wynikać z niezrealizowania zasady n+3. Brzmi trochę niezrozumiale? Wyjaśnijmy więc mechanizm działania tej zasady.
W latach 2014-2020 każde województwo wdrażające swój Regionalny Program Operacyjny musi przestrzegać zasady n+3. W praktyce określa on minimalne kwoty, które region musi wydatkować (certyfikować) w każdym roku (rok n). Kwoty te należy zadeklarować do Komisji Europejskiej najpóźniej w ciągu trzech kolejnych lat (czyli n+3). W przypadku Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego pierwszym rokiem rozliczającym tę zasadę jest rok 2018.
Jeśli instytucja zarządzająca programem w roku n+3, czyli w tym przypadku właśnie w 2018, certyfikuje kwotę mniejszą, bezpowrotnie traci wartość różnicy pomiędzy tym, co zostało zaplanowane do wydatkowania, a tym, co zostało wydane.
RPOWP przyspiesza
Od początku realizacji programu do 8 listopada 2018 roku zostało ogłoszonych 431 naborów wniosków. Podpisano 1220 umów na realizację projektów o wartości 4,4 mld zł i 2,2 mld zł dofinansowania. Tym samym pod względem podpisanych umów Podlaskie wykorzystało prawie 60 proc. środków, zaś pod względem wydatków wskazanych przez beneficjentów we wnioskach o płatność – 13,55 proc. wszystkich środków dostępnych w programie.
Ale to nie koniec. Organizowane są nowe konkursy, niemal codziennie podpisywane są kolejne umowy o dofinansowanie projektów, a beneficjenci rozliczają już realizowane przedsięwzięcia.