Projekt oferuje uczestnikom możliwość obejrzenia wyselekcjonowanych przez sztab ekspertów - filmoznawców, psychologów i pedagogów - produkcji filmowych z początków kina oraz filmów ostatnich lat. Program działań edukacyjnych można podzielić na dwa bloki. Jeden z nich prezentuje zagadnienia filmoznawcze i audiowizualne, pozwalając odbiorcom poznać film "od podszewki" - jego historię, etapy powstawania, język, jakim się posługuje, itp. Drugi blok natomiast, dotyczący zagadnień kulturowych i społecznych, wykorzystuje film jako narzędzie do zdobycia wiedzy o świecie i punk wyjścia do rozważań i własnych dociekań.
Cykle filmowe dostosowano do poziomu rozwoju poszczególnych grup wiekowych uczniów. W sumie w ramach programu w całym kraju zostanie pokazanych ok. 200 filmów. Wśród tytułów, prezentowanych w Białymstoku, nie zabraknie popularnych filmów z ostatnich lat, jak np. "Wall-e" (reż. A.Stanton), "Mikołajek" (reż. L.Tirard), "Czeski sen" (reż V.Klusak), "Tlen" (reż. I.Wyrypajew), "Bracia Karamazow" (reż. P.Zelenka), "Wyjście przez sklep z pamiątkami" (reż. Banksy), "Slumdog. Milioner z ulicy" (reż. D.Boyle) czy "Persepolis" (reż. V.Paronnaud, M.Satrapi).
Projekcje rozpoczną się w październiku. Przed każdym seansem odbędzie się prelekcja wsparta prezentacją multimedialną, przygotowaną przez zespół filmoznawców, wykładowców uniwersyteckich i nauczycieli.
Grupę uczniów do projektu zgłosić może jedynie nauczyciel. W tym celu powinien ze strony internetowej www.nhef.pl pobrać odpowiedni dla danego miasta formularz i po wypełnieniu przesłać go faksem na podany na stronie www numer. Udział ucznia w programie jest odpłatny i waha się w granicach 6-11 zł za seans zależnie od miasta.
Informacji udziela Krzysztof Sienkiewicz z Białostockiego Ośrodka Kultury dkf@bok.bialystok.pl , 85 742 23 70. Ponadto informacje można znaleźć na stronach www.nhef.pl lub www.bok.bialystok.pl.