Podlaskie cerkwie w trójwymiarze. Film Marka Włodzimirowa

2012.01.25 00:00
W połowie stycznia ukazał się zwiastun pierwszego w Polsce filmu poświęconego drewnianym cerkwiom Podlasia. Co ciekawsze ich piękno można podziwiać w technice trójwymiarowej. Obrazy w niej stworzone w połączeniu z muzyką Chóru Mińskiego Soboru tworzą niepowtarzalny efekt. O pracy nad filmem opowiada Marek Włodzimirow - filmowiec z Bielska Podlaskiego, współtwórca Radia Bałaćko, aktywny działacz inicjatywy Filmowe Podlasie Atakuje!
Podlaskie cerkwie w trójwymiarze. Film Marka Włodzimirowa
Fot: Marek Włodzimirow
Zdjęcie z planu filmowego w Szczytach

Skąd pomysł, by nakręcić film 3D o podlaskich cerkwiach?

Marek Włodzimirow: Film powstał pod szyldem Stowarzyszenia Edukacji Filmowej, którego jestem współtwórcą, a zajmuje się ono produkcją filmów dokumentalnych i edukacyjnych. Aktualnie powstaje cykl o architekturze na Podlasiu, no i grzechem byłoby nie pokazać czegoś tak pięknego jak cerkwie. Poza tym osobiście jestem fanem drewnianych cerkwi i pomyślałem, że mój eksperyment z 3D właśnie w takich wnętrzach najefektowniej mógłby wypaść.

Czy robienie zdjęć tą techniką różni się od "tradycyjnego" filmowania? Czy jest trudniejsze? Skąd wziąłeś taki sprzęt?

M.W.: Sprzęt został specjalnie na tę okazję skonstruowany. Wspólnie z Maćkiem Niewińskim, architektem, opracowaliśmy kamerę, która umożliwiła mi realizację zdjęć w technice 3D. Kamera waży kilkanaście kilogramów i jest raczej niezbyt poręczna. Jeździ na 2,5-metrowych szynach i jest umieszczona na statywie, więc proces filmowania ogranicza motoryka całego urządzenia. Można ją jeździć do przodu i do tyłu na odległość 2,5 m oraz obracać o 360 stopni. Filmowanie zatem jest trudniejsze, trzeba przemyśleć ujęcia przed rozstawieniem sprzętu.

Cerkwie, z jakich miejscowości będzie można zobaczyć w filmie? Czy ktoś będzie o nich opowiadał, czy tworzą go same obrazy?

M.W.: Sfilmowałem około 10 cerkwi i 10 miejsc związanych z kultem prawosławia. Miejsca te to m.in. Krynoczka, Dubicze Cerkiewne, Puchły, Trześcianka, Narew, Parcewo, Szczyty. Film tworzą obrazy oraz muzyka przepleciona dźwiękami przyrody i nabożeństw.

Jak długo powstawały zdjęcia do filmu? Czy dzieło końcowe będzie można obejrzeć na dużym ekranie?

M.W.: Praca nad filmem zaczęła się w marcu 2011 i trwała do późnej jesieni. Myślę, że pokaz odbędzie się niedługo w Białymstoku, lecz trzeba go dobrze przygotować od strony technicznej, bo 3D to o wiele bardziej wymagająca działka niż zwykłe 2D.

Czy internauci pomogli Ci w odkrywaniu podlaskich cerkwi? Kto wchodził w skład zespołu tworzącego film?

M.W.: Tak pomogli, najczęściej to byli znajomi z Facebooka, a największą pracę wykonała Kasia Korczak, która wszytko to opracowała i umieściła na Google Maps, za co pięknie dziękuję. Jako asystenci kamery pomagali mi Maciej Niewiński, Tomasz Grygoruk, Krzysztof Zarzecki, Mariusz Balano.

Dziękuję za rozmowę.

Zobacz Drewniane Cerkwie Podlasia 3D

Więcej o projekcie można znaleźć na stronie: http://marekwlodzimirow.pl

MAG

1824 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39