Podlaskie Centrum Nauki. W Białymstoku powstanie mały "Kopernik"

2014.05.19 00:00
Być może już za 3 lata, wzorem Warszawy i działającego już tam "Kopernika", w Białymstoku także powstanie Podlaskie Centrum Nauki. Jaki będzie koszt realizacji przedsięwzięcia, jeszcze nie wiadomo, ale jak szacuje rektor PB, może wynieść od 50 do 100 mln zł.
Podlaskie Centrum Nauki. W Białymstoku powstanie mały "Kopernik"
Fot: MC
Rektorzy białostockich uczelni podpisują porozumienie

Podlaskie Centrum Nauki w Białymstoku

Podlaskie Centrum Nauki chcą wspólnie tworzyć 3 największe podlaskie uczelnie: Politechnika Białostocka, Uniwersytet w Białymstoku i Uniwersytet Medyczny, a także Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Białowieży i Fundacja Edukacji i Nauki w Białymstoku. Przedstawiciele tych instytucji i fundacji podpisali w poniedziałek (19.05) w tej kwestii porozumienie.

W ramach umowy wspólnie przygotowywane mają być założenia, dokumenty koncepcyjne i projektowe małego "Kopernika".
- Chcemy też lobbować na rzecz powstania tego typu placówki w Białymstoku. Wzorem miałoby być Centrum Nauki Kopernik w Warszawie – zapowiedział rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis. Jednocześnie zwrócił uwagę, że o takiej placówce równolegle dyskutowano we wszystkich 3 uczelniach.

Jak tłumaczy prorektor ds. dydaktycznych i studenckich UwB prof. Jerzy Halicki, o potrzebie stworzenia Centrum świadczy liczba osób odwiedzających trwający właśnie XII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki.

Podlaski "Kopernik" inny niż w Warszawie

- Na Podlasiu jest niewiele miejsc, które mogłyby przyciągnąć młodych ludzi i rozbudzić w nich chęć poznawania świata. Mamy nadzieję, że powstałe centrum przyciągnie młodzież i dzieci z regionu, a także z całego kraju - tłumaczy ideę powołania Podlaskiego Centrum Nauki prof. Rafał Kowalczyk, dyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN.

Chociaż Centrum będzie wzorowane na warszawskim "Koperniku", nie ma być jednak jego wierną kopią.
- Specyfika Podlaskiego Centrum Nauki ma uwzględniać walory Podlasia, głównie jego różnorodność przyrodniczą, a także kulturową. Liczymy, że dzięki najnowszym zdobyczom techniki będziemy mogli pokazać procesy zachodzące w podlaskiej przyrodzie. Nie chcemy powielać Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Chcemy wspólnie z uczelniami stworzyć ciekawy program edukacyjny dla uczniów – dodaje Rafał Kowalczyk.

- Podlaski "Kopernik" ma łączyć naukę z edukacją młodzieży w szkołach średnich i podstawowych - zaznacza prezes Fundacji Edukacji i Nauki Mariusz Buzun.

Gdzie, kiedy i za ile?

Jak informuje jedna z pomysłodawczyń przedsięwzięcia, była minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka, były prowadzone już rozmowy z prezydentem Białegostoku Tadeuszem Truskolaskim i Podlaskie Centrum Nauki miałoby powstać na terenach pofabrycznych przy. ul Częstochowskiej, między ulicami Włókienniczą a Czystą w Białymstoku.

Wg szacunków Dzienisa, utworzenie małego "Kopernika" pochłonie od 50 do 100 mln zł - łącznie rewitalizacja budynku oraz wyposażenie i ekspozycje. Według najbardziej optymistycznych prognoz otwarcie obiektu miałoby nastąpić już za 3 lata.

Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1577 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39