Dionizy Purta, podlaski rzeźbiarz ludowy, został uhonorowany Nagrodą im. Oskara Kolberga. Nagrodę, za zasługi dla kultury ludowej, przyznaje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Fot: Podlaski Instytut Kultury
Jedna z prac Dionizego Purty
Nagroda jest przyznawana artystom tworzącym w dziedzinach ludowej sztuki plastycznej i rękodzieła, twórcom kultywujących tradycje i autentyczne wartości kultury swoich regionów. To już 45. edycja tej nagrody.
Ptaki, świątki i anioły
Dionizy Purta rozpoczął swoją działalność ponad 50 lat temu. Tworzy z drewna kapliczki, scenki z życia wsi, przedstawiające prostych ludzi z atrybutami ich codziennych zajęć, szopki i postacie świętych, aniołów i ptaków.
Czuje się związany ze swoim regionem, przodkami i przyrodą, bo jego zdaniem, z obcowania z naturą rodzi się w człowieku siła, bez której byśmy nie przetrwali, także siła rozmaitości w pomysłach, bez których nie powstałyby prace. Obok świątków i aniołów inspirowanych barokiem, postaci dawnych mieszkańców wsi, artysta tworzy ptaki o fantazyjnych symbolicznych kształtach, przybierające formy niezwykłych ptasich stworów. Efekt rzeźb jest tym bardziej niesamowity, że podkreśla go zawsze wielobarwna polichromia. Powstają w ten sposób postacie radosne, czasem śmieszne, jakby z przymrużeniem oka.
Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, Galerii im. Ślendzińskich i Muzeum Wojska w Białymstoku, Muzeum Wsi Krzysztofa Kaweczyńskiego w Budach, Galerii sztuki D'Art Naif Leszka Macaka w Krakowie oraz kolekcjach prywatnych, m.in. podróżniczki Elżbiety Dzikowskiej oraz poety i prozaika Jana Leończuka. Artysta chętnie bierze udział w akcjach charytatywnych i edukacyjnych. Od lat też współpracuje z Podlaskim Instytutem Kultury przy jarmarkach, festynach, wystawach i przeglądach organizowanych przez instytucję.
Nagroda dla twórców ludowych
Nagroda, której patronem jest Oskar Kolberg - etnograf, folklorysta, kompozytor - została ustanowiona w 1974 roku i jest przyznawana w sześciu kategoriach: w dziedzinie twórczości artystycznej indywidualnej (sztuk plastycznych, literatury ludowej, muzyki instrumentalnej, śpiewu, tańca), kapel i zespołów folklorystycznych, w dziedzinie działalności badawczej, dokumentacyjnej, animacji i upowszechniania kultury ludowej. Wyróżnienia honorowe są przyznawane instytucjom i organizacjom szczególnie zasłużonym dla rozwoju i popularyzacji polskiej sztuki ludowej i folkloru.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl
anna.d@bialystokonline.pl
Przeczytaj także