Podlascy kandydaci paktu senackiego chętnie podkreślają swoje doświadczenie samorządowe. Każdy z trzech polityków brał lub wciąż bierze udział w lokalnej polityce, jako jej wiodąca postać.
Północ dla ludowców
Na okręg nr 59, czyli północny składają się następujące powiaty: augustowski, grajewski, kolneński, łomżyński, moniecki, sejneński, suwalski, zambrowski oraz miasta Łomża i Suwałki
Kandydatem paktu senackiego w tym okręgu jest 61-letni Cezary Cieślukowski. Polityk PSL-u w latach 1992–1997 pełnił funkcję wojewody suwalskiego, następnie był m.in. członkiem zarządu województwa podlaskiego (2011–2013), a u schyłku rządów PO (2015), wiceministrem zdrowia w gabinecie Ewy Kopacz. Obecnie (od 2021 roku) pełni funkcję wiceprzewodniczącego sejmiku województwa podlaskiego.
Białystok stawia na człowieka Hołowni
W skład okręgu nr 60, czyli tzw. białostockiego wchodzą: miasto Białystok, powiat białostocki oraz powiat sokólski.
Pakt senacki wystawia tutaj lokalnego lidera Polski 2050 Szymona Hołowni, a zarazem wiceprzewodniczącego tego ugrupowania na kraj, czyli Macieja Żywno.
47-letni polityk w latach 2007-2014 był wojewodą podlaskim, a następnie spędził kadencję w roli wicemarszałka województwa podlaskiego. Obecnie, oprócz wymienionych zadań na rzecz swojej partii, pełni także funkcję radnego sejmiku podlaskiego. Żywno jest znany także jako pedagog, nauczyciel akademicki oraz działacz organizacji pozarządowych m.in. głośnej grupy „Granica”.
Emerytura w Senacie?
Najmniej obfity w wyborców podlaski okręg nr 61, czyli południowy liczy sobie 4 powiaty: bielski, wysokomazowiecki, siemiatycki i hajnowski.
Kandydat paktu senackiego Sławomir Snarski (PO) podkreślał, że jest związany z każdym z tych powiatów.
Urodzony w Brańsku 65-latek, a więc wciąż aktywny zawodowo emeryt, jest postacią, której w powiecie bielskim nikomu nie trzeba przedstawiać. Od 21 lat pełni funkcję tamtejszego starosty, przez większość czasu jako reprezentant lokalnego ugrupowania Nasze Podlasie.
Wcześniej Snarski przez wiele lat kierował Zespołem Szkół Rolniczych (obecnie ZSCKR) w swojej rodzinnej gminie, czyli Rudce. Miejscowość ta leży niemal na granicy z powiatem wysokomazowieckim. Z tego terenu, jak sam mówił, do jego szkoły udało się ściągnąć wielu uczniów, przez co owa placówka wyraźnie zwiększyła swoją liczebność i prestiż.
Snarski czynił też nawiązania do Hajnówki, gdzie znany jest z wykładów na tamtejszym oddziale zamiejscowym Politechniki Białostockiej, a więc kształcenia m.in. przyszłych leśników. Z kolei powiat siemiatycki jest mu blisko z powodu pierwszej pracy w ZSR w Ostrożanach.
Wsparcie od kandydatów do Sejmu
W dzisiejszej konferencji prasowej na Rynku Kościuszki, oprócz kandydatów paktu senackiego, udział wzięli także liderzy podlaskich list do Sejmu – Krzysztof Truskolaski (PO) oraz Paweł Krutul (Lewica), zachęcając wyborców do oddawania głosów na kandydatów: PSL-u, Polski 2050 oraz PO. W walce o podlaskie mandaty senackie nie weźmie więc udziału jedna z sił ogólnopolskiego paktu, czyli Lewica.
24@bialystokonline.pl