- To wielkie wyróżnienie, ale przede wszystkim nowe możliwości rozwoju naszych firm – uważa Sebastian Rynkiewicz, prezes Centrum Promocji Innowacji i Rozwoju, koordynator klastra.
Podlaski Klaser Obróbki Metali zrzesza 43 przedsiębiorstwa. Ma także 16 partnerów strategicznych. Wszyscy reprezentują różne gałęzie produkcji i usług, mimo to łączy ich wszystko, co jest związane z obróbką metali.
Ministerstwo Gospodarki przyznało jesienią tego roku 7 rekomendacji do statusu Krajowego Klastra Kluczowego. W konkursie startowały 23 inicjatywy klastrowe z całego kraju.
- Decyzję o przystąpieniu do konkursu podjęliśmy dwa i pół roku temu. W finale, który miał miejsce kilkanaście dni temu, zostaliśmy bardzo wysoko ocenieni i kilka dni temu otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie wyników konkursu - mówił Rynkiewicz.
Status KKK pozwala na zdobycie dodatkowych punktów podczas ubiegania się o środki publiczne. Sam Klaster Obróbki Metali może również ubiegać się o zewnętrzne finansowanie, korzystając z preferencyjnych warunków, niedostępnych dla firm spoza organizacji. Pieniądze te będą kierowane do firm, a nie do konkretnie do klastra. Fundusze te mają służyć wzmocnieniu konkurencyjności firm oraz pomóc im w wejściu na światowy rynek.
justyna.f@bialystokonline.pl