Dla przypomnienia, Podlaska Oktawa Kultur to inicjatywa, która narodziła się z pomysłu Andrzeja Dyrdała, ówczesnego dyrektora i kierownika artystycznego Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone". Jego bogate doświadczenia festiwalowe za granicą stały się iskrą, która skłoniła go do zorganizowania wydarzenia na terenie naszego województwa, na miarę tych, które sam miał okazję odwiedzić z zespołem na drugim końcu świata.
Podlaska Oktawa Kultur jest wydarzeniem, którego główną ideą jest zjednoczenie wielokulturowości na jednej scenie i ukazanie bogactwa etnicznego naszego województwa. Ma na celu przedstawić i celebrować różnorodność kulturową, która przez wieki kształtowała nasz region. Ponadto, sama nazwa przedsięwzięcia nawiązuje do ośmiu kultur, które współżyły na naszych ziemiach.
W tym roku Podlaska Oktawa Kultur rozpoczęła się potańcówką na Młynowej, która przyciągnęła ludzi w różnym wieku. Na miejscu są nastolatkowie, rodziny z dziećmi, a także osoby starsze. Dodatkowo, obecność zaszczyciły czworonogi.
Na scenie pojawiła się już Kapela Juliusza Kublika, Jan Kamiński, Chłopcy z Nowoszyszek, a także Vesnyanki z Ukrainy. Na zakończenie występuje polsko-białoruska Hajda Banda.
- Potańcówka to efekt współpracy z Młynową. Już od kilku lat tutaj gościmy i razem z nimi wspólnie robimy przedsmak Podlaskiej Oktawy Kultur. Mamy zorganizowaną świetną przestrzeń, a to bardzo fajnie buduje atmosferę wspólnej zabawy i świętowania - mówi Agnieszka Jakubicz z Podlaskiego Instytutu Kultury.
Na miejscu oprócz występów artystycznych, odwiedzający mogą skorzystać z otwartych stoisk. Oferują one przekąski takie jak pizze lub zapiekanki, a także różnorodne drinki. Dla najmłodszych otwarta jest strefa, gdzie mogą bawić się na huśtawkach, trampolinie i kolorowej karuzeli, a osoby, które pragną wypoczynku, mogą skorzystać z dostępnych leżaków. Aby zapewnić pełne bezpieczeństwo, na terenie imprezy czuwa profesjonalna ochrona, która troszczy się o spokój i komfort wszystkich uczestników.
- Takie wydarzenia są potrzebne, ponieważ pokazują, że możemy wspólnie zrobić coś naprawdę fantastycznego. Mimo, że wiele rzeczy nas różni to jednak scena, śpiew i taniec są językiem uniwersalnym, który jednoczy wszystkich ludzi - podkreśla Agnieszka Jakubicz.
Potańcówka na Młynowej ma trwać do godz. 23:00, a od jutra będzie można brać udział w koncertach na Rynku Kościuszki w Białymstoku.
Więcej informacji: Podlaska Oktawa Kultur 2023
24@bialystokonline.pl