Podlaska firma kończy rozbudowę fabryki. Powstaną miejsca pracy dla nawet 200 osób

2016.12.18 09:24
W Siemiatyczach firma Pronar z Narwi rozbudowuje jedną z siedmiu swoich fabryk produkujących maszyny komunalne i recyklingowe. Po ukończeniu prac będzie to zakład, który zatrudni do 200 osób.
Podlaska firma kończy rozbudowę fabryki. Powstaną miejsca pracy dla nawet 200 osób
Fot: Pronar Sp. z o.o.

Nowa, nowoczesna hala

W Siemiatyczach dobiega końca budowa nowej hali produkcyjnej Pronaru (w ramach funkcjonującej już fabryki), gdzie na powierzchni 4,5 ha będą powstawały najnowocześniejsze maszyny komunalne i recyklingowe.

Dużą część robót budowlanych wykonali pracownicy firmy, którzy byli odpowiedzialni m.in. za podłączenie sieci elektrycznej, doprowadzenie wody czy zadbanie o system ogrzewania. Ten fakt czyni przedsiębiorstwo niemal samowystarczalnym. Podjęte prace powiększą dotychczasową powierzchnię produkcyjną niemal dwukrotnie – o dodatkowe 21 tys. m2. Całkowita zaś przestrzeń, jaką zajmie fabryka, wyniesie 49 tys. m2, gdzie wytwarzane będą maszyny i komponenty do maszyn recyklingowych o masie do 60 ton.

W nowej placówce sięgnięto po pionierskie rozwiązania technologiczne, które pozwalają na osiągnięcie niemożliwych nigdy wcześniej efektów. Dzięki np. innowacyjnym wycinarkom laserowym można precyzyjnie wykonać detale do 25 mm grubości i maksymalnym formacie 2000x6000 mm, a zastosowanie nowoczesnych wypalarek plazmowych umożliwia wycinanie jakościowe blach aż do 70 mm. Nowością jest także wykorzystanie słupowysięgnika, który jest zautomatyzowanym stanowiskiem do spawania sit bębnowych dla przesiewaczy.

Produkcja utrzymana jest na nowoczesnym, światowym poziomie. Łączna powierzchnia hal produkcyjnych siedmiu fabryk Pronaru po zakończeniu prowadzonych inwestycji wyniesie 210 tys. m2.

To kolejne miejsca pracy

Ponadto do tej pory w oddziale w Siemiatyczach pracowało 170 osób. Po uruchomieniu produkcji w nowej hali zapotrzebowanie na pracowników wzrośnie. Pojawią się miejsca pracy nawet dla 200 osób. Szanse na znalezienie zatrudnienia mają nie tylko wykwalifikowani pracownicy, ale także osoby, które do tej pory nie miały okazji na zdobycie doświadczenia zawodowego. Firma organizuje dla nowo zatrudnionych wewnętrzne szkolenia, na których można zapoznać się z podstawowymi zasadami pracy oraz zdobyć niezbędne umiejętności.

Warto też wspomnieć, że nie jest to jedyna inwestycja, którą firma zrealizowała w ostatnim czasie. W 2016 r. do użytku została oddana całkowicie nowa fabryka w Hajnówce, gdzie na obszarze ponad 18 tys. m2 hal fabrycznych wytwarzane są komponenty układów jezdnych i przeniesienia napędu. Natomiast oddział w Narewce został powiększony niemal dwukrotnie – z prawie 15 tys. do 27 tys. m2. Pozwoliło to usprawnić produkcję i zwiększyć liczbę wytwarzanych maszyn oraz tarcz do kół.

Przedsiębiorstwo zostało założone w 1988 r. Swoje produkty eksportuje do 60 krajów na całym świecie, w tym m.in. do Stanów Zjednoczonych, Argentyny, Australii czy Rosji.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1747 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39