Nowy projekt Politechniki Białostockiej
Podlaska Akademia Młodego Inżyniera to nowy projekt Politechniki Białostockiej skierowany do nieco starszych uczniów z VII i VIII klas szkół podstawowych oraz ich rodziców. W środę (17.10) uczelnia podpisała umowy dotyczące realizacji projektu z burmistrzami Bielska Podlaskiego, Siemiatycz i Hajnówki. Bo to właśnie z tych miejscowości dzieci wezmą udział w inicjatywie.
Podczas akademii uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez pracowników Politechniki Białostockiej. Eksperci w przystępny sposób wytłumaczą i objaśnią zjawiska i procesy zachodzące w otoczeniu. Uczniowie poznają więc m.in. procesy chemiczne w środowisku przyrodniczym, prawa mechaniki, podstawy przetwórstwa i zastosowania tworzyw, druk 3D, programowanie czy inżynierię kreatywności.
- Kontakt z nowoczesną technologią, wbrew pozorom, nie zaczyna się na studiach wyższych. Często małe dzieci potrafią nas zaskoczyć umiejętnościami obsługi i poruszania się w cyfrowej rzeczywistości. My będziemy starali się porządkować tę wiedzę, właściwie ją ukierunkowywać. PAMI jest swojego rodzaju kontynuacją pracy, którą prowadzimy od kilku lat w ramach Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego - mówił prorektor ds. studenckich prof. Jarosław Perszko. - Podlaski Uniwersytet Dziecięcy skierowany jest do młodszych dzieci: z klas IV-VI szkół podstawowych.
Będzie dużo ciekawych zajęć
Organizatorzy projektu zaplanowali stworzenie i przeprowadzenie 25 niekonwencjonalnych modułów zajęć dla młodzieży, obejmujących działania dydaktyczne, służące rozwijaniu kompetencji uczestników, zakładających zapoznanie ze środowiskiem akademickim i uczelnią – Politechniką Białostocką. Ich zdaniem to szansa na rozbudzenie w najmłodszych chęci poznawania świata, rozwijania zainteresowań, pasji i pobudzenie ciekawości poznawczej.
- Idea Podlaskiej Akademii Młodego Inżyniera wpisuje się w strategię rozwoju naszego miasta. Bielsk Podlaski ma swoją inteligentną specjalizację: budownictwo ekologiczne i energooszczędne. Jako samorząd, powinniśmy, na jak najwcześniejszych etapach, wyłuskiwać zdolnych inżynierów, którzy mogliby zasilać bielskie przedsiębiorstwa i wspólnie z nami realizować zadania strategii. 14-15 lat to czas, kiedy młodzież podejmuje pierwsze decyzje, jak będzie chciała swoim życiem dalej pokierować. Być może dodatkowe zajęcia, które oferuje Politechnika Białostocka, spowodują, że pomyślą o tym, iż warto być inżynierem, warto pójść na studia techniczne - podkreśla Jarosław Borowski, burmistrz Bielska Podlaskiego.
Jest też propozycja dla rodziców
Co ciekawe, organizatorzy projektu nie zapomnieli o rodzicach. Przygotowano im zajęcia mające na celu podniesienie umiejętności wychowawczych. Będą dotyczyły m.in. bezpieczeństwa w internecie oraz gier planszowych i strategicznych.
W projekcie będzie mogło uczestniczyć 320 uczniów szkół podstawowych i 40 rodziców z Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Siemiatycz i Hajnówki. Inicjatywa otrzymała wsparcie w wysokości prawie 440 tys. zł z programu realizowanego przez NCBiR "Uniwersytet Młodego Odkrywcy".
Całkowita wartość projektu wynosi prawie 450 tys. zł.
justyna.f@bialystokonline.pl