Podlasianie chętnie wyjeżdżają. Coraz więcej wydawanych kart EKUZ

2015.06.02 00:00
Liczba bezpłatnie wydawanych w woj. podlaskim Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) rośnie z roku na rok. Przed rozpoczęciem sezonu urlopowego warto bliżej im się przyjrzeć, ponieważ karty nie pokrywają wszystkich kosztów świadczeń medycznych za granicą.
Podlasianie chętnie wyjeżdżają. Coraz więcej wydawanych kart EKUZ
Fot: ŁW

Według informacji Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polacy coraz częściej wyjeżdżają za granicę i można szacować, że każdego roku przeszło 5 mln turystów odpoczywa poza krajem. Nic zatem dziwnego, że w ostatnich latach do Narodowego Funduszu Zdrowia po bezpłatne karty EKUZ zgłasza się coraz więcej osób.

W rekordowym pod tym względem 2014 r. wydanych w Polsce zostało ponad 2,3 mln kart, o 300 tys. więcej niż rok wcześniej. W samym woj. podlaskim skorzystało z nich ponad 57,5 tys. osób. W tym roku będzie z pewnością podobnie – do końca kwietnia wojewódzki Oddział NFZ przekazał mieszkańcom regionu już przeszło 14,5 tys. kart, czyli o niemal tysiąc więcej niż w analogicznym okresie rok temu.

Przypomnijmy, że karta EKUZ jest ważna przez 6 miesięcy od wyrobienia i obowiązuje na terytorium całej Unii Europejskiej, a także w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii oraz Szwajcarii. Jej posiadaczem może stać się każda osoba, która jest ubezpieczona w NFZ-cie.

W czasie zagranicznego wyjazdu EKUZ zapewnia opiekę medyczną na zasadach obowiązujących w państwie pobytu. Dzięki temu mamy dostęp do publicznego leczenia w innych krajach, ale powinniśmy jednocześnie pamiętać, że rzadko kiedy oznacza to całkowicie darmowe leczenie.

Bezpłatna karta, ale leczenie niekoniecznie...

Jadąc za granicę, zdecydowanie warto zaopatrzyć się w EKUZ, ale trzeba wiedzieć, w jakich sytuacjach pieniądze za leczenie nie zostaną zwrócone. Przede wszystkim w ramach karty nie można liczyć na transport sanitarny (np. powrót do kraju) i ratownictwo górskie, za które rachunek może w skrajnych przypadkach wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy euro. Warto także podkreślić, że EKUZ pozwala leczyć się wyłącznie w placówkach publicznych, a w wielu miejscowościach typowo turystycznych lekarze przyjmują tylko prywatnie. Z kolei publiczna opieka zdrowotna za granicą często wiąże się z ponoszeniem części kosztów przez pacjenta, podobnie jest w przypadku zakupu leków. Przykładowo we Włoszech obowiązują opłaty za wizytę u lekarza i leczenie stomatologiczne.

Aby uniknąć tego typu dodatkowych kosztów oraz rozszerzyć zakres ochrony, można skorzystać z dobrowolnej, kupowanej we własnym zakresie polisy turystycznej. Ubezpieczenie na zagraniczny wyjazd zapewnia pełne pokrycie kosztów leczenia oraz transportu medycznego, które stanowią główny koszt w przypadku konieczności korzystania z zagranicznej opieki medycznej. Ponadto polisa umożliwia korzystanie nie tylko z publicznej, lecz także prywatnej opieki zdrowotnej, znacznie rozszerzając tym samym dostęp do lekarzy.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

1463 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39