Publikacja "Agro pod lupą" wskazuje, że 2/3 badanych rolników deklaruje, że warunki do prowadzenia działalności rolniczej w Polsce są trudne. W ujęciu regionalnym, spośród północno-wschodnich województw, największe trudności z rozwojem gospodarstw mają mieszkańcy województwa podlaskiego (36%).
Wśród głównych przeszkód w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych podlascy rolnicy wymieniają wysokie koszty środków produkcji rolnej oraz niekorzystne warunki klimatyczne i glebowe (odpowiednio 87 i 23%).
W regionie warmińsko-mazurskim blisko 15% właścicieli rolnych wskazuje na dochody z działalności przekraczające 8000 zł. Podlasie z kolei to region, w którym takich gospodarstw jest 13%, a gdzie dominujący poziom dochodów z rolnictwa mieści się w przedziale do 2000 zł. Natomiast struktura wydatków w gospodarstwach rolnych kształtuje się podobnie w obu omawianych regionach - ponad 70 %. stanowią w nich koszty prowadzenia gospodarstwa. Tym samym, mniej wydawane jest na życie codzienne, a także na dobra luksusowe, na które oba województwa przeznaczają średnio 5-8% osiągniętego dochodu.
W skali całego kraju 66% badanych nie ma problemu z finansowaniem bieżącej działalności rolniczej. W Podlaskiem gospodarstwa rolne finansowane są przede wszystkim za pomocą środków własnych (50%), na pożyczkę decyduje się 3%.
Mimo wielu przeszkód, rolnicy z województwa podlaskiego w skali całego kraju przodują pod względem chęci rozwoju poprzez zakup nowoczesnego sprzętu (niemal 84% wskazań). Pod względem planowanych inwestycji blisko 30% gospodarstw planuje w ciągu najbliższych 12 miesięcy zakup maszyn rolniczych (nowych lub używanych).
"Agro pod lupą" jest publikacją sektorową Europejskiego Funduszu Leasingowego. Została oparta na badaniach przeprowadzonych wśród rolników przez firmę badawczą Martin & Jacob.
ewelina.s@bialystokonline.pl